Tinerii lui Nõmme United vor începe cu meciuri decisive în Liga Baltică | fotbal

Tinerii lui Nõmme United vor începe cu meciuri decisive în Liga Baltică |  fotbal

Liga Baltică, care reunește cele mai bune echipe de fotbal pentru tineret din Estonia, Letonia și Lituania, a ajuns la meciurile decisive de sortare. Nome United, care a ajuns în sferturile de finală U16, va juca primul meci miercuri.

FC Nome United, care a câștigat primul loc în Grupa A, va începe miercuri meciurile de expoziție acasă și în deplasare la Riga, când adversarii lor se află pe locul patru în Grupa B, cu SK Supernova la mijloc. FIFA.

În faza subgrupelor, naționala Letoniei a câștigat un total de șase puncte, în timp ce puncte au fost adunate doar din meciurile împotriva echipelor estoniene aparținând aceleiași subgrupe. Nõmme United, care a terminat în fruntea Sub-Grupei A, a câștigat zece puncte. Totodată, clubul lituanian FK Žalgiris a obținut și el același număr de puncte, dar în clasamentul final, echipa Estoniei a obținut succes cu o victorie de 3:0 în meciul dintre ei.

Manșa secundă din sferturile de finală va avea loc o săptămână mai târziu, pe 10 aprilie, de la ora 14:30, pe Sportland Arena.

La grupa de vârstă U15, Tallinna FC Flora și Viimsi MRJK Punane și-au asigurat un loc în sferturile de finală. Prima manșă a sfertului de finală împotriva FS Meta (Letonia) Vlora vă așteaptă pe Sportland Arena pe 17 aprilie, la ora 15:00, iar returul va avea loc la Riga pe 1 mai, la ora 14:00. Adversarul lui Viimsi MRJK în meciurile decisive se va decide miercuri, unde clasamentul final al Grupei A va fi decis de RFS (Letonia), iar meciul din grupă amânat dintre Kaunas Algiris (Lituania). La stabilirea concurentului de la Vimsi se vor stabili și datele meciurilor din sferturile de finală, pe care Asociația de Fotbal le va anunța în cel mai scurt timp.

READ  Ivanovic a stat pe bancă în minutele cruciale, iar succesul sigur al lui Baskonia s-a transformat într-o înfrângere dureroasă.

Cele mai bune echipe baltice vor fi stabilite la categoriile de vârstă U-16 și U-15. La ambele categorii de vârstă, cei mai buni tineri jucători ai țărilor s-au confruntat în faza subgrupelor: la competiție au luat parte echipele Estoniei, Letoniei și Lituaniei care au terminat în primele patru locuri în campionatul intern sezonul trecut. Astfel, un total de 12 echipe au participat la fiecare grupă de vârstă.

Atât la categoriile de vârstă U-15, cât și la U-16, 12 echipe au fost împărțite în două subgrupe, iar în faza subgrupelor echipele s-au întâlnit o dată. După încheierea meciurilor din grupă, cele mai bune patru echipe din fiecare grupă s-au calificat în sferturile de finală.