Russell Westbrook a atins piatra de hotar | Baschet

Russell Westbrook a atins piatra de hotar |  Baschet

Russell Westbrook, care a strâns cele mai multe triple-duble din istoria NBA, a marcat sâmbătă seara cel de-al 25.000-lea punct în carieră împotriva lui Detroit Pistons și i-a ajutat pe Los Angeles Clippers să câștige cu 136-125.

Jucând pe drum, Clippers s-au luptat inițial cu o echipă săracă a Pistons, când Detroit a luat un avans de 14 puncte în primul sfert. Dar până la sfârșitul primei reprize, Clippers conduceau cu 65:59, iar în a doua repriză nu au încetinit, luând un avans de 20 de puncte în sfertul decisiv. La finalul meciului, Clippers au câștigat cu scorul de 136:125 (27:33, 38:26, 36:31, 35:35).

Cel mai bun marcator al lui Los Angeles a fost Kawhi Leonard cu 33 de puncte. Westbrook a contribuit cu 23 de puncte și nouă pase decisive, iar Paul George a adăugat 18 puncte, șapte pase decisive și trei furturi. În total, șapte jucători Clippers au ajuns la puncte de două cifre, James Harden fiind limitat la doar patru puncte.

Westbrook a atins piatra de hotar devenind al 25-lea jucător din istoria NBA care a marcat 25.000 de puncte în cariera sa. „Sunt foarte recunoscător că sunt în această echipă. Nu o iau de la sine înțeles”, a declarat după meci fundașul lateral, care joacă la echipa orașului natal.

De altfel, coechipierul lui Westbrook, Harden, a ajuns și el la 25.000 de puncte în cariera sa, iar ca pereche, se alătură unui club exclusivist care include LeBron James și Carmelo Anthony, și Kevin Garnett și Paul Pierce, care au jucat și ei împreună. Westbrook, regele triplu-dublului din istoria NBA, este și al patrulea jucător activ care a ajuns la 25.000 de puncte. El și LeBron James sunt singurii jucători care au adăugat încă 8.000 de recuperări și 8.000 de pase decisive la acest număr.

READ  Shyamantak Ganguly a câștigat medalia de bronz la Cupa Mondială de Karate Full Contact

Clippers au pierdut doar cinci din ultimele 29 de meciuri și se află pe locul al treilea în clasamentul Conferinței de Vest, cu 32 de victorii și 15 înfrângeri. Au fost deja 42 de înfrângeri pentru Pistons, o echipă care a avut o serie record de pierderi pentru a începe sezonul și a câștigat doar șase meciuri anul acesta.