Scoția învinge Spania, Croația câștigă, iar Belgia învinge Germania | sport

Scoția învinge Spania, Croația câștigă, iar Belgia învinge Germania |  sport

Scott McTominay a marcat de două ori în timp ce Scoția a învins Spania cu 2-0 în meciurile de calificare la Campionatul European, marți, prima lor victorie în 39 de ani împotriva uneia dintre cele mai mari echipe din fotbal.

Golurile lui McTominay au venit după ce a marcat de două ori într-o victorie cu 3-0 împotriva Ciprului, sâmbătă, care a pus capăt celor 19 meciuri neînvinse ale Spaniei în preliminariile europene. Rezultatul plasează Scoția în fruntea grupei A cu șase puncte din două meciuri.

Mateo Kovacic a marcat și el de două ori, în timp ce Croația a învins Turcia cu 2-0 în deplasare și a câștigat prima victorie în Grupa D.

România și Elveția au câștigat Grupa A, continuând startul perfect.

O privire asupra meciurilor de calificare la Euro 2024 din Europa de marți:

Grupa A

Jucătorii Spaniei au fost avertizați după ce McTominay a marcat două goluri târziu în victoria de deschidere a Scoției împotriva Ciprului.

Însă puțini se așteptau să o facă din nou marți împotriva unei echipe care nu pierduse niciun meci de calificare europeană de când a pierdut cu 2-1 în fața Slovaciei înaintea turneului din 2016. Spania nu a pierdut în fața Scoției de când Maurice Johnston a marcat de două ori, iar Kenny Dalglish a adăugat încă o dată. într-o calificare în Cupă. Mondial 3-1 în noiembrie 1984.

Antrenorul Noii Spanie, Luis de la Fuente, a făcut opt ​​modificări la echipa care a început calificările la Euro 2024 cu o victorie cu 3-0 în fața Norvegiei. Joselu s-a apropiat cel mai mult de oaspeți când lovitura sa de cap a lovit transversala la jumătatea primei reprize.

READ  Crucea Roșie din Singapore a strâns peste 7,4 milioane de dolari pentru Ucraina și a alocat 6 milioane de dolari

Georgia și Norvegia au egalat 1-1 în celălalt meci din grupă.

grupa d

Croația a trebuit să se bazeze pe portarul Dominik Levakovic pentru a-i refuza pe Cengiz Under și Kerem Akturkoglu din Turcia devreme la Bursa.

Kovacic a deschis scorul de la mică distanță în minutul 20 și a prins al doilea înainte de pauză.

Keefer Moore a marcat chiar înainte de pauză pentru ca Țara Galilor să câștige cu 1-0 în meciul din cealaltă grupă.

Primul grup

Elveția a învins Israelul cu 3-0 acasă, oferindu-i antrenorului Murat Yakin a doua victorie în calificări, după o victorie cu 5-0 în fața Belarusului în Serbia, sâmbătă.

România a învins Belarus cu 2-1 pentru a-și menține startul câștigător, în timp ce Kosovo și Andorra au remizat cu 1-1.

rezultat prietenos

Kevin De Bruyne a condus Belgia la Germania a câștigat cu 3-2 într-un amical La întoarcerea acasă a noului antrenor Domenico Tedesco.

De Bruyne a stabilit primele două goluri și apoi a sigilat victoria, în timp ce Germania a amenințat că va egala după ce și-a revenit dintr-o jumătate de oră de început deosebit de slabă.

El i-a oferit lui Tedesco, fostul antrenor de la Leipzig și Schalke 04, oa doua victorie din primele două meciuri, după ce echipa sa a început preliminariile la Euro 2024 cu o victorie cu 3-0 în Suedia săptămâna trecută.

abonament Pentru buletinul nostru informativ săptămânal pentru mai multe știri în limba engleză de la EL PAÍS USA Edition