Seara de deschidere UEFA U-21: gazdele Georgia uimesc Portugalia, Ucraina învinge Croația, Spania învinge România | sub 21 de ani

Seara de deschidere UEFA U-21: gazdele Georgia uimesc Portugalia, Ucraina învinge Croația, Spania învinge România |  sub 21 de ani

Națiunea co-gazdă a turneului, Georgia, a primit un început palpitant pentru Campionatul European UEFA Under-21, cu o victorie cu 2-0 asupra Portugaliei în seara de deschidere. Vecinile Belgia și Olanda au remizat celălalt meci din Grupa 1, în timp ce Ucraina a învins Croația cu 2-0 în Grupa 2. România, gazdele, a pierdut cu 3-0 în fața de cinci ori câștigătoarea Spaniei în primul meci la sfârșitul zilei.

Rezultate miercuri
Georgia 2-0 Portugalia
Belgia 0-0 Olanda
Ucraina 2-0 Croația
România 0-3 Spania

Georgia a produs un șoc în debutul în faza grupelor, înscriind ambele încercări pe poartă pentru a învinge Portugalia în fața a 24.425 de fani la Tbilisi. De trei ori jucătorii de calificare au controlat mingea, dar au rămas în urmă când Giorgi Jagua a dat dovadă de forță și calm pentru a controla pasa lui Heorhiy Tsitaishvili înainte de a termina cu insistență.

Tsitashvili a oferit un alt ajutor când Saba Sazonov a marcat dintr-un corner cu o lovitură precisă de cap în prima repriză. Supleantul Francisco Conceicao a lovit bara transversală într-o serie de ocazii la scurt timp după pauză pentru Portugalia, care l-a eliminat pe Tomás Araujo la 14 minute de la final.

jucător de meci: Andre Almeida (Portugalia)

Statistici cheieGeorgia a devenit primul adversar în ultimele 11 meciuri ale Portugaliei care a păstrat porția liberă în fața celor mai buni marcatori din preliminariile (41 de goluri).

Repere: Georgia 2-0 Portugalia

Ambele părți au tras în plasă și au creat o mulțime de ocazii, dar nu au reușit să pătrundă. Olandezul Kenneth Taylor a lovit bara de la distanță scurtă la jumătatea primei reprize, înainte ca fundașul Conny de Winter să îndrepte de două ori linia de poartă belgiană spre pauză.

READ  Romanian Design Week: Festivalul a avut a 10-a editie in luna mai

Devin Rensch de la Orange a deviat o lovitură liberă a lui Hugo Ciquet pe propria bară la scurt timp după pauză, portarul olandez Bart Verbruggen, care joacă pentru FC de la Anderlecht, respingându-l pe plin de viață Luis Obinda și înlocuitorul Michel-Ange Balikuesha într-un mod uluitor.

jucător de meci: Bart Verbruggen (Olanda)

Statistici cheie: Performanța lui Verbruggen a ajutat Țările de Jos să obțină prima porție liberă în 14 meciuri la Campionatul European UEFA Under-21.

Repere: Belgia 0-0 Olanda

Meciuri din grupa A (sâmbătă): Georgia – Belgia, Portugalia – Olanda

Ucraina a luat cu merite conducerea în prima repriză printr-un efort bun al lateralului Oleksiy Kashchuk, care a dansat în suprafața de pedeapsă înainte de a finaliza bara.

Deși Croația s-a întors pentru a riposta, ei au fost cu 2-0 imediat după pauză, când Danilo Secan a întâlnit o centrare bună a lui Kaczuk, care a trimis cu capul o centrare bună. Croația a avut o șansă bună de a reduce la jumătate deficitul în minutul 61, dar Luka Stojkovic a lovit bara transversală din apropiere.

jucător de meci: Oleksiy Kashchuk (Ucraina)

Statistici cheieCroația a marcat de peste două ori numărul total de încercări ale adversarilor, 22 de șuturi la zece ale Ucrainei, dar doar trei au fost la poartă.

Repere: Ucraina 2-0 Croația

Spania a primit startul câștigător așteptat de la o echipă care a avut o campanie de calificare perfectă. Cu aripa dreaptă Rodri strălucind, singura surpriză a primei reprize a fost că meciul a rămas fără gol la pauză, după ce Abel Ruiz a împins mingea pe lângă poartă.

Ei au rămas răbdători împotriva adversarilor mincinoși și, cu impactul înlocuitorului Victor Gomez, au reușit în cele din urmă goluri rapide non-stop prin Alex Baena și Juan Miranda. Cu România obositoare, portarul Mihai Popa i-a frustrat pe Ruiz și Aimar Uroz înainte de a rata o lovitură liberă întârziată de Sergio Gomez. România va avea din nou nevoie de fanii lor excelenți pentru următorul lor test împotriva Ucrainei; Spania toarcă deja.

READ  Aptopix Romania Eid al-Fitr | știri mondiale

jucător de meciRodri (Spania)

Statistici cheieSpania a câștigat meciul de deschidere sub conducerea actualului antrenor U-21, Santi Denia, în drumul lor către câștigarea Campionatelor Europene U-17 și U-19 în 2017 și, respectiv, 2019.

Repere: România 0-3 Spania

Următoarele meciuri din Grupa B (sâmbătă): România – Ucraina, Spania și Croația