Shelby Rogers începe Miami Open cu o victorie în trei seturi

Credit: Geoff Burke-USA TODAY Sports

Shelby Rogers a trecut de Amanda Anisimova cu 3-6, 6-0, 6-3 într-un meci All-American din primul tur la Miami Open, marți.

Rogers, pe locul 48 în lume, a rămas în urmă când și-a pierdut serviciul de trei ori consecutiv în primul set. Ea a câștigat cu ușurință al doilea set, luând 24 din cele 31 de puncte față de Anisimova, clasată pe locul 41, și a urcat cu 4-1 în al treilea set pentru a ajunge la victorie.

„(Anisimova) poate să iasă și să dicteze jocul ca nimeni altcineva când este în flăcări, este greu să faci ceva”, a spus Rogers după meci. „Am simțit că trebuie să contrapun asta puțin mai bine. Am fost puțin pasiv în primul, doar alergând unul în celălalt. Ea a jucat incredibil. Sunt foarte fericit că am închis-o pentru că știam că avea să-și ridice din nou nivelul la final.”

Rogers a transformat toate cele șase oportunități de break-point din meci. Ea se va confrunta cu nr. 10 cap de serie Jelena Ostapenko din Letonia în turul doi.

Într-un alt meci în trei seturi, britanică Heather Watson a supraviețuit olandezii Arantxa Rus cu 6-7 (5), 7-5, 6-4 în trei ore și 26 de minute. Watson a lovit cinci ași, a salvat 9 din 16 puncte de break și a transformat 9 din 12 ocazii de a sparge Rus.

Alte câștigătoare au fost, marți, americanca Ann Li, brazilianca Beatriz Haddad Maia, românca Elena-Gabriela Ruse, rusoaica Ekaterina Alexandrova, poloneza Magda Linette, estona Kaia Kanepi, australiana Daria Saville, Anna Bondar, ucraineana Marta Kostyuk și kazaha Yulia Putintseva.

READ  Garcia și Kasatkina se aliniază pentru întâlnirea din sferturile de finală de la Eastbourne International