Sim Sander Finn și Burgos au ratat biletul în Premier League, iar clubul local al lui Peterson a fost retrogradat din Premier League.

Turneul final four a avut loc în Liga Spaniolă weekendul trecut, iar câștigătorul va intra în Premier League engleză pentru sezonul viitor. Din nefericire, Sim Sander a căzut din luptă cu clubul rus local Burgos San Pablo deja în semifinale, când a pierdut în fața câștigătoarei ulterioare a turneului, Lida Forca 77:80. Meciul de sâmbătă trecută de la Madrid a fost foarte egal, Burgos conducând cu un punct până în ultimul minut.

Rusul a înscris 12 puncte în cele 24 de minute petrecute pe teren (1/1 două puncte, 3/5 trei puncte, 1/1 aruncări libere), devenind astfel al doilea al treilea cel mai bun marcator al echipei. În plus, a avut un revenire, un assist și o interceptare, iar în statistici a fost înregistrat un fault personal.

Rusul s-a alăturat lui Burgos vara trecută cu un contract pe un an, cu opțiunea de a-l prelungi cu încă un an. În acest sezon, a jucat în toate cele 34 de meciuri pentru Burgos și a înregistrat o medie de 7,7 puncte, 2,1 recuperări, 1,3 pase decisive, 0,5 furturi și 0,2 blocaje în 21,3 minute pe meci.

Agrigento Fortitudo, casa lui Mette Peterson, a încheiat sezonul Serie A cu două victorii, dar asta nu i-a salvat de la retrogradare. În meciul de miercuri, Latina Basket a fost învinsă cu 81:77 pe un teren străin. Peterson a intrat pe teren timp de 20 de minute, timp în care a marcat 6 puncte (2/5 din două puncte, 2/2 din aruncări libere) și a obținut 4 recuperări. În plus, a avut 3 retururi și 3 faulturi personale.

În ultimul meci al sezonului, ei au întâlnit duminică Chiusi San Jyobei ​​Basket și i-au învins cu scorul de 84:71. În fața suporterilor gazdei, estonianul a înscris 8 puncte în 17 minute (3/6 din lovituri de 2, 2/2 din aruncări libere) și a luat 5 recuperări, dar a comis și 2 turnover-uri.

READ  Arsenal feminin 0-3 Chelsea: Fran Kirby și Sam Kerr câștigă finala Cupei FA | știri despre fotbal

Acesta a fost al patrulea sezon al lui Peterson într-un tricou Agrigento. Anul acesta, a jucat în 41 de meciuri din Serie A, cu o medie de 2,4 puncte, 2,3 recuperări, 0,4 pase decisive, 0,3 furturi și 0,2 blocuri pe joc în 12,6 minute.

Agrigento (15-27) a terminat pe locul patru în grupa de retrogradare de șase membri cu 30 de puncte și a fost retrogradată într-o ligă inferioară pentru sezonul următor.

Dintre estonieni, doar Mattias Tassi nu a încheiat încă sezonul în străinătate, al cărui club Oostende a început luni cu putere finala ligii comune belgiano-olandeze împotriva ZZ Leiden. 85:58 Cu victorie.