Trăgătorii estonieni au câștigat o medalie în faza de deschidere a seriei Grand Prix din Croația

Echipa a fost însoțită de antrenoarea de tir cu arcul Marika Jaatma. Estonienii au terminat calificările astfel: Trino Lilienthal locul 34, 621 puncte, Pesi Kasak locul 53, 567 puncte, Maris Tetsman locul 14, 676 puncte, Ruben Jaatmaa locul 7, 700 puncte.

Echipa mixtă de arbalete s-a clasat pe locul cinci din zece echipe. În meciurile 1/24, Trino Lilienthal a câștigat cu scorul de 6:4 franțuzoaica Louise Bout, care a ocupat locul 31, dar Bessie Casacol a pierdut în fața concurenței sale italiene, Vanessa Landi, care a obținut locul 12 în calificări cu un scor. de 2:6, lăsând-o pe locul 33 În duelul 1/16, Triinu Lilienthal a înfruntat-o ​​pe ucraineană Anastasia Pavlova, care a ocupat locul doi, iar ulterior a câștigat medalia de argint, în fața căreia a pierdut 1:7, rămânând pe locul 17 la general. . Rezultatul a ridicat Lilienthal 49 de locuri în clasamentul mondial, unde trăgătorul ocupă acum locul 249.

În duelul 1/16, Maris Titsman s-a impus cu un scor de 138:141 în fața polonezei Ksenia Markentatova, cap de serie pe locul 19, dar în duelul 1/8, a fost nevoită să recunoască o înfrângere față de a treia cap de serie turcă Ayşe Bera Süzer 143:138, care a dat lui Titsman locul nouă la masa finală.

Robin Jäätma a avut o rundă liberă de dueluri 1/24 și în duelul 1/16 l-a înfruntat pe polonezul Rafal Dobrowolski, clasat pe locul 26, care a câștigat 146:145. Germanul Leon Hollast a câștigat duelul 1/8 cu o săgeată suplimentară de 143:143. Duelul de ¼ a fost ultimul lui Jatma, cu o înfrângere de 143:146 în fața austriacului Nico Wiener, dându-i locul șapte la general.

READ  Librăria - Drepturi - Hodder a fost uluit de seria de dragoste sportivă a lui Tomforde, Windy City

În duelul 1/8, echipa Estoniei cu arbalete a primit o rundă liberă, în duelul ¼ echipa germană a fost adversara care a fost învinsă cu scorul de 152:151. În semifinale au întâlnit cea mai puternică echipă din calificări și ulterior au câștigat competiția, echipa Turciei, de la care a trebuit să accepte înfrângerea cu scorul de 152:156. Meciul nervos pentru medalia de bronz împotriva Greciei, unde estonienii erau în urmă cu un punct chiar înainte de seria finală, a câștigat 152:149.

Maris Titzman, care a câștigat medalia pe echipe mixte adulți în prima sa competiție internațională, a comentat: „Colaborarea a funcționat foarte bine!” „Rezultatele au fost stabile, iar meciurile au fost interesante!”

„Am obținut rezultate bune în momente importante și asta ne-a adus pe locul trei”, a spus Robin Jaatmaa. În clasamentul mondial, Estonia se află în prezent pe locul patru la echipe mixte.