Simona Halep se califică din nou și se califică în semifinalele Melbourne | știri din tenis

Melbourne: Simona Halep, de două ori campioană de Grand Slam, a ajuns vineri în sferturile de finală ale Melbourne Summer Group pentru a rămâne pe drumul cel bun în confruntarea finală cu Naomi Osaka.
Fostul număr unu mondial, care a suferit un sezon de accidentări anul trecut, a învins-o pe elvețiana Victoria Golubic cu 6-2, 5-7, 6-4 pe Rod Laver Arena, dar a fost greu.
„A fost foarte greu de recunoscut”, a spus Halep, care a ratat anul trecut Roland Garros, Wimbledon și Jocurile Olimpice din cauza unei accidentări la gambe care și-a încheiat sezonul devreme cu o problemă la genunchi.
„Nu îmi venea să cred că pot câștiga acest meci, dar am luptat până la capăt și sunt foarte mândru de asta.”
Ea a fost responsabilă în primul set, dar instinctul ei de ucigaș a abandonat-o în al doilea, rupând la serviciu 5-3 și apoi din nou la serviciul pentru meci, făcând 23 de erori neforțate.
Au schimbat break-ul în al treilea set, așa că Halep a mers mai adânc, salvând patru puncte de break în a șaptea repriză și apoi rupând în al nouălea set pentru a marca o victorie grea.
Acum, cap de serie 20, ea va juca în turul patru cu Zheng Qin-wen, după ce a 126-a cap de serie chineză a învins-o pe croația Anna Kongo cu 7-6 (7/1) 7-6 (8/6).
Osaka se va confrunta vineri cu veteranul german Andrea Petkovic, în timp ce Veronika Kudremetova o va juca în sferturile de finală cu rusoaica Anastasia Potapova.
Halep a ajuns la finala Australian Open 2018 când a pierdut în fața Caroline Wozniacki, acum retrasă, și a spus că petrecerea timpului la Rod Laver Arena vineri a fost o pregătire grozavă.
„Sunt foarte fericită că am avut ocazia să mă obișnuiesc cu acest teren și cu această atmosferă”, a spus ea. „Este bine să mă întorc și să fiu cu adevărat în formă, chiar dacă nu joc cel mai bun tenis al meu azi.”
Există două evenimente WTA concurente care au loc ca parte a Melbourne Summer Collection.
În celălalt eveniment, americanca Amanda Anisimova a trecut printr-un test dificil împotriva româncei Irinei Camelia Peugeot cu 2-6, 6-3, 6-3 pentru a juca un sfert de finală împotriva capului de serie a 26-a a Rusiei, Daria Kasatkina, care a învins-o pe spaniolă Nuria Barezas. Diaz 7-5, 6-1.
În celelalte sferturi de finală, americanca Anne Lee o va înfrunta pe rusoaica Camila Rakimova, în timp ce elvețiana Clara Tawson o va înfrunta pe belarusa Alexandra Sasnovich.