Slavia Praga 0-0 Leicester

Leicester a remizat 0-0 cu Slavia Praga în prima manșă a celei de-a 32-a runde a Ligii Europa de pe Stadionul Sinopo din Praga.

Echipa din Premier League a creat șanse mai mari în prima repriză cu Harvey Barnes, care a fost blocat de portarul Ondrej Kolar, cel mai aproape de a deschide scorul. Revendicările la lovituri de pedeapsă ale lui Barnes s-au estompat după ce au căzut sub provocarea lui Thomas Halls.

După pauză, Slavia Praga și-a ridicat ritmul, dar ocaziile clare au fost puține și foarte mici pentru gazde. Jocul a început să se deschidă în etapele finale și Barnes a fost la câțiva centimetri distanță de selecția nesupravegheată a lui Kelichi Iheanacho, adusă împreună cu Jimmy Vardy, în timp ce vizitatorii căutau un câștigător.

Cu toate acestea, Leicester a fost frustrat în timp ce gazdele s-au agățat de părăsirea echipei lui Brendan Rodgers cu mult de lucru încă de făcut în manșa secundă, care va avea loc la King Power Stadium joi.

Cum l-a părăsit pe Leicester dezamăgit la Praga …

Leicester a început meciul în timp ce Mark Albrighton a tras cu un șut de la distanță și James Madison a tras în primele patru minute.

Probabil că cea mai bună șansă a meciului a venit cinci minute mai târziu, când pasul lui Yuri Tillmans a trecut peste Barnes în spatele lui Alexander Pah și aripa a izbucnit în zona de penalizare, pentru a fi blocată de Kollar de la distanță.

Pe de altă parte, Slavia a amenințat Praga în a doua repriză și a creat jumătate din șanse cu cel mai bun șut al lui Bah în plasă, în colțul îndepărtat.

READ  Înotătorul român Robert Glennie își anunță retragerea la vârsta de 25 de ani

Evaluările jucătorului

Slavia Praga: Kolar (7), Bach (7), Codela (7), Zema (7), Borel (6), Sima (7), Stancio (7), Holes (6), Provaud (7), Olinka (7), Kochta (6).

Submarine: Hromada (6), Traore (6), Masopust (6), Lingr (nu este disponibil).

Leicester: Schmeichel (6), Amarti (7), Evans (7), Soyuncu (6), Thomas (6), Ndidi (7), Tillmans (7), Madison (7), Albrighton (6), Barnes (8), Fardy (6).

Submarine: Sub (6), Iheanacho (6), Choudhury (nu este disponibil).

Omul meciului: Harvey Barnes.

Leicester a continuat să se îndepărteze de minge în mâna lui Barnes înainte de a se îndepărta de la penalty de către arbitrul italian Marco, în timp ce Tillmans se balansa înainte de pauză.

După pauză, oamenii lui Rodgers și-au pierdut impulsul.

Gazdele au câștigat un avans puternic când Casper Schmeichel a lovit o lovitură liberă a lui Nicolae Stancio, înainte de a trece mingea de la 25 de metri către român peste bara transversală.

Știri despre echipa Leicester

Antrenorul Leicester, Brendan Rodgers, a ales o echipă puternică pentru călătoria Foxes în Europa League la Slavia Praga.

Jamie Vardy, James Madison, Harvey Barnes și Yuri Tillmans au început cu toții în prima etapă a rolului din 32.

Daniel Amarty a fost numit fundaș dreapta după accidentarea la genunchi a lui James Justin și Ricardo Pereira care nu călătorea.

Vardy, care se străduise să intre în meci, a fost înlocuit de Ihanachu doar o oră mai târziu, în timp ce Leicester a căutat să ia înapoi câteva inițiative.

Cu toate acestea, atacantul a primit imediat cartonaș după ce l-a lovit pe Jacob Hromada cu brațul și va fi acum suspendat pentru a doua etapă a săptămânii viitoare.

READ  Ucraineana Yastremska spune „spirit puternic” după ce a ajuns în finala de la Lyon

James Madison a venit apoi la Hamza Choudhury 12 minute mai târziu, Rodgers căuta să asigure statornicia lui Leicester, dar aproape imediat a strecurat victoria la moarte, dar pasul lui Barnes nu a fost la îndemâna unui Ayanachoe nemarcat de pe poarta îndepărtată.

Ce a spus Brendan Rodgers …

0:42

Managerul Leicester, Brendan Rodgers, s-a declarat mulțumit de performanța defensivă a echipei sale, deoarece a remizat cu 0-0 în Slavia Praga.

Antrenor Leicester Brendan Rodgers: „Am fost foarte fericit din punct de vedere defensiv. I-am ținut destul de calmi. Au avut o șansă pe stâlpul din spate în prima repriză, dar portarul nostru și cei patru fundași au fost puternici. Terenul a fost greu și au fost câțiva bărbați – un am fost mulțumit de spirit și am fost. „Plecat de acasă sper să fie așa și săptămâna viitoare [we score goals at home].

Jimmy Vardy nu joacă întotdeauna foarte mult. Este un jucător grozav care se bazează pe mijlocaș și pe jucători pe scară largă pentru a obține mingea în timp ce joacă în ultima linie. Are nevoie doar de acele șanse și de aceea este un atacant excelent – are o oră bună în picioare și va fi împrospătat în weekendul de vacanță.

„Credeam că oficialii sunt foarte săraci, trebuie să spun. Nu comentez prea mult pentru că este o treabă foarte dificilă, dar unele decizii … clar nu au fost … [an elbow from Kelechi Iheanacho for the yellow card] Provocau mingea. Per total, nu credeam că este o noapte bună pentru ei să fie sinceri.

„Când scapi, este important să te aperi bine. Trebuie să rămâi puternic și să fii agresiv. Am păstrat o foaie curată și ne vom uita la etapa secundă. Acum avem o senzație despre ei. Putem merge departe și să vedem unde putem ajunge la următoarea rundă. „

A cincea oară norocos, Brendan?

Antrenorul lui Leicester, Brendan Rodgers, nu a ajuns în optimile de finală din Europa League după patru încercări la Liverpool și Celtic.

STATISTICA OPTA – Leicester a păstrat o distanță de înfrângere

• Leicester a obținut o singură victorie în ultimele opt meciuri în deplasare din competiția europeană (D3 L4), deși a reușit să înscrie primele sale foi curate pe drum din Europa din noiembrie 2016 (0-0 împotriva FC København în UEFA Champions League ).
  • Leicester este acum neînvins în ultimele 10 meciuri în deplasare în toate competițiile (W6 D4), cea mai lungă serie neînvinsă pe drum din decembrie 2015 (14).
  • Brendan Rodgers și-a văzut echipa nereușind să înscrie în fiecare din cele cinci meciuri în deplasare din fazele eliminatorii ale UEFA Europa League, cu acest prim meci pentru el ca manager al Leicester City (2 cu Liverpool, 2 cu Celtic).
  • Kelechi Iheanacho a primit cartonaș după doar 51 de secunde de la ieșirea de pe bancă, doar Hossein Pali de la LASK obținând cea mai rapidă carte suplinitoare în orice meci al UEFA Europa League din acest sezon (37 secunde).
  • Slavia Praga a pierdut doar unul dintre ultimele 10 meciuri din UEFA Europa League acasă (W6 D3), în timp ce în acest sezon este neînvins acasă în competiție (W3 D1). Au reușit 14 încercări împotriva lui Leicester, care este maximul lor într-un meci din UEFA Europa League, fără să poată înscrie din februarie 2019 împotriva KRC Genk (18).

Ce urmeaza?

Duminică 21 februarie 14:00

Începând cu ora 14:05

Leicester Obisnuieste-te Sky Sports Duminica, în timp ce călătoresc la Aston Villa; Start de la ora 14:00. Între timp, Slavia Praga se va deplasa la Teplice în prima ligă cehă, tot duminică.

Apoi, duo-ul se va întâlni din nou pe stadionul King Power pentru manșa a doua joi.