Sportivii români au câștigat patru medalii la Campionatele Europene de lupte sub 23 de ani

Trei sportive române, Andrea Beatriz Ana, Ana Maria Porvou și Ana Maria Puiu, au reușit să câștige trei medalii la categoria feminină stil liber la Campionatele Europene de lupte sub 23 de ani.

În competiția desfășurată la Sala Polivalentă din București, Andrea Beatriz Anna a concurat la categoria 55 kg și a pierdut în finală în fața sportivei suedeze Emma Malmgren.

Ana Maria Pervo și Ana Maria Puyo au luat acasă două medalii de bronz după ce au învins Jagiba Delight din Lituania (50 kg) și, respectiv, Fatima Tahir Shaban din Bulgaria (59 kg).

„Felicitări, fetelor! Mult succes celorlalți sportivi români care concurează pentru o medalie în fața susținătorilor lor în Sala Polivalentă”, a spus Comitetul Olimpic și Sportiv Român.

Andrea Beatrice, 23 de ani, din orașul-port Mangalia din provincia Constanța, a învins sportivi din Franța, Italia și Ucraina înainte de a ajunge în finală. Debutul ei a sosit nu cu mult timp în urmă la Campionatul Ibrahim Mostafa 2023 din Egipt, în februarie, unde a trebuit să împartă medalia de bronz cu Stalvera Ursoch din Ungaria.

La masculin, Denis Florin Mihai este singurul român care a câștigat o medalie de aur în fața publicului său. Provenit de la categoria masculină greco-romană, Karapet l-a învins în finală pe Manvelyan din Armenia.