Știri – Estoniene în străinătate | Assi și-a târât echipa în spatele perimetrului, Jamaa a avut minute mari, Bratka se recuperează după o perioadă lungă de accidentare

Știri – Estoniene în străinătate |  Assi și-a târât echipa în spatele perimetrului, Jamaa a avut minute mari, Bratka se recuperează după o perioadă lungă de accidentare

Polonia

Rezervați prin poștă Poznań (6-9) a fost nevoită să accepte a treia înfrângere consecutivă în Premier League poloneză când a pierdut cu 64:75 în fața echipei feminine de la Wroclaw (10-4) în deplasare de acasă.

A fost o zi proastă pentru estonă, căci în 29 de minute a avut 2 puncte (1/6 la doi, 0/2 la trei), 6 recuperări, 4 pase decisive, 4 retururi și 1 fault personal.

Michaela Vonn, care a adunat 26 de puncte și 12 recuperări în 37 de minute, a fost cea mai reușită de la Poznań, Agnieszka Skopil a contribuit cu 10 puncte și 7 recuperări, iar Alekia Rogozinska a marcat 10 puncte.

Pe partea câștigătoare, Alexa Hield a marcat 29 de puncte, Angel Baker a adăugat 16 puncte, 8 recuperări și 4 furturi, iar Aleksandra Melnica 10 puncte și 5 recuperări.

Bok, acum în vârstă de 31 de ani, are o medie de 28,7 minute, 9,7 puncte, 4 recuperări și 2,1 pase decisive în 15 meciuri de ligă din Polonia. Procentul de lovituri al Estonului a fost de 37,5% din intervalul de două puncte și 43,1% din spatele liniei de trei puncte.

Poznań va juca următorul meci pe 20 ianuarie, când îl găzduiește acasă pe liderul ligii, Pulkovic (13-1).

Franţa

Centrul naționalei Estoniei Casa lui Bratka Potrivit informațiilor preliminare, sezonul s-a încheiat, din păcate, din cauza unei accidentări. Champagne Basket Women (5-7) a trebuit să accepte înfrângerea săptămâna trecută când au pierdut 68:71 în fața lui Feytiat (5-7), care a urcat pe același loc în tabel.

Bratka, în vârstă de 31 de ani, a jucat în medie 25 de minute în 11 meciuri de ligă, timp în care estonianul a adunat 7,8 puncte, 4 recuperări și 0,7 furări. El a făcut 44,8 la sută din două puncte și 39,1 la sută din trei puncte.

READ  Roland-Garros și Giro d'Italia au împins Eurosport în fruntea mulțimii din 2015

Portugalia

Greta Cipru Echipa feminină Ferragudo (3-12) nu a jucat săptămâna trecută, iar echipa este încă pe ultimul loc între cele 12 echipe feminine din Premier League portugheză.

Tânărul de 29 de ani din Úprus a avut în medie 34 de minute, 13,8 puncte, 5,5 recuperări, 1,2 pase decisive și 0,9 furturi în 11 meciuri din Premier League portugheză. Estonul a făcut 42,5% din două puncte și 41,3% din trei puncte.

Echipa feminină Ferragudo va găzdui următoarea CPN (6-8) pe 20 ianuarie.

Suedia

Gara Marta Elleri Södertälje (12-0) Sezonul perfect al ligii feminine a continuat săptămâna trecută cu două meciuri, ambele fiind victorii mari.

În primul rând, echipa feminină a învins-o pe Marche (3-7) cu scorul de 99:46 pe terenul de acasă. Tânărul estonian a fost pe teren 18 minute, dar nu a deschis scorul (două 0/3). Cu toate acestea, Jameh a avut 2 recuperări, 1 interceptare și 3 retururi.

Clara Lundquist și Maria Jespersen, care au înscris 35 de puncte în egală măsură, au condus echipa câștigătoare. Lundquist a mai adunat 13 recuperări, 7 pase decisive, 9 interceptări și a avut un factor de eficiență de 58. Cel mai bun învins a fost Aaliyah Dunham, care a marcat 21 de puncte și 5 pase decisive.

În al doilea meci al săptămânii, Södertälje a învins-o pe Visby (1-11), ultima echipă feminină din ligă, cu scorul de 87:42. Și de această dată, Jammeh a fost pe teren timp de 18 minute și a adunat 4 puncte (două 2/2), 1 assist și 2 interceptări în acel timp.

Maria Jespersen a adunat 23 de puncte, 11 recuperări și 5 pase decisive pentru câștigători, Clara Lundquist a contribuit cu 22 de puncte, 6 recuperări, 5 pase decisive și 5 furturi, iar Lois Halvarsson a marcat 18 puncte, 10 recuperări și 3 blocaje.

READ  Nici Napoli, nici antrenorul de la Monza nu au rezistat până la finalul meciului, iar Inter a scăzut punctele - Soccernet.ee

Estonul în vârstă de 18 ani a înregistrat o medie de 11,4 minute, 1,6 puncte, 1,6 recuperări și 0,5 blocaje în 12 jocuri. Procentul de filmare în două puncte al postului a fost de 38,9%, iar procentul de filmare în trei puncte a fost de 20%.

Södertälje va juca următorul meci de acasă pe 24 ianuarie, când va găzdui Östersund (6-4).

Germania

Ty Adams, membru al naționalei Estoniei, a părăsit echipa germană Leverkusen (2-12) din cauza unei accidentări. Adams, 24 de ani, a înregistrat o medie de 8,3 puncte, 2,7 recuperări și 1,7 pase decisive în 10 jocuri. Procentul de tir în două puncte a fost de 43,1%, iar procentul de tir în trei puncte a fost de 30,4%.

SUA, Divizia I NCAA

Anna Mare Assi Oklahoma State Cowgirls (10-6) au o victorie și o înfrângere între timp în comparație cu numărul nostru de săptămâna trecută. Texas Tech (13-5) a fost învinsă pentru prima dată cu un scor de 71:58. În 28 de minute, estonianul a adunat 7 puncte (dublu 0/1, triplă 2/3, aruncări libere 1/2), 2 recuperări, 8 pase decisive, 1 interceptare, 4 retururi și 3 faulturi personale.

În al doilea joc al săptămânii, ei au pierdut în fața Universității din Kansas cu 64:70 din cauza celui de-al patrulea trimestru slab. Oklahoma State a pierdut 12:25 în ultimele 10 minute. Assi, 21 de ani, a fost pe teren timp de 39 de minute și a marcat 16 puncte (5/2/11, 9/2 trei).A fost cel mai productiv din echipa sa.A primit 5 recuperări, a făcut un coș, a făcut 5 turnover-uri și 4 faulturi personale.

Marele as Anna a înregistrat o medie de 32,1 minute, 13,9 puncte, 3,1 recuperări, 4,2 pase decisive și 1,4 furturi în 16 jocuri până acum în acest sezon. Procentul de lovituri al Estonului din teren a ajuns la 43,4%, inclusiv 35,6% din spatele liniei de trei puncte.

READ  Halep a ieșit de la Madrid Open, iar Tim a făcut turnee

Mary Annette Sipe Universitatea din Albany (14-2) a obținut a zecea victorie consecutivă, când a jucat cu 60:58 în fața fostei Universități Binghamton a fostului membru al naționalei Estoniei Vivi Kai Ribas (5-11). Estonul de 21 de ani nu a câștigat încă timp de joc.

Annette Elizabeth Adlery Echipa feminină locală a Universității din Boston (11-4) a jucat două jocuri, mai întâi pierzând cu 87:91 în fața echipei feminine de la Universitatea Americană (5-9) și apoi câștigând 55:48 împotriva Loyolei Maryland (6-9). Estonul de 20 de ani, accidentat în decembrie anul trecut, nu a participat la niciun meci.

Joanna Elise Tedery Echipa gazdă, Washington State (11-5), a fost nevoită să accepte a treia înfrângere la rând când a pierdut 72:73 în fața UCLA (12-3). Estonul în vârstă de 23 de ani va lipsi întregul sezon din acest an din cauza unor probleme la picioare.