Nici Napoli, nici antrenorul de la Monza nu au rezistat până la finalul meciului, iar Inter a scăzut punctele – Soccernet.ee

În runda a 18-a a Premier League Italiei, liderii Inter au fost nevoiți să împartă punctele atunci când nu au reușit să învingă Genoa departe de casă. Napoli continuă să se lupte.

Campioana în apără a lui Napoli l-a găzduit pe Monza, la câteva locuri în spatele lor, care a suferit și ea durerea înfrângerii ultima dată. Într-un meci rapid și plin de ocazii, Napoli a încercat mai multe, efectuând în total 25 de lovituri, dintre care nouă au fost la poartă. Numerele corespunzătoare pentru Monza au fost opt ​​și trei.

Monza a egalat aceste cifre, câștigând o lovitură de pedeapsă în minutul 68 pentru handbal. Sutul lui Matteo Pessina a fost însă slab și scorul a rămas deschis.

Desigur, asta nu înseamnă că nu au lipsit punctele de discuție. După 80 de minute, a izbucnit o uşoară bătaie de cap între jucătorii de lângă banda, care s-a încheiat şi cu demiterea antrenorului lui Napoli Walter Mazzarri. Zece minute mai târziu, antrenorul de la Monza, Rafael Palladino, a fost eliminat și el pentru un fault, iar înlocuitorul Mirko Maric a fost și el eliminat.

Maniera de victorie a lui Inter, care înregistrase trei triple în patru meciuri consecutive, s-a încheiat în meciul cu Genoa, când la pauză scorul era egal la 1:1. Chiar și ținând cont de toate indicatoarele, primul gol a fost marcat în minutul 42, când Inter a provocat confuzie în suprafața de pedeapsă adversă după un șut de la distanță și Marko Arnautović a reușit să înscrie mingea în poartă. În minutul șapte al prelungirilor din prima repriză (din care partea leului s-a datorat opririi jocului din cauza fumului de artificii), Genoa a răspuns cu un corner.

READ  Tragerea la sorți de simplu feminin a Openului Francez 2022, paranteză

După ce a strâns 45 de puncte în 18 meciuri, Inter continuă să conducă Liga Italiei, la cinci puncte în spatele lui Juventus, care a jucat mai puține meciuri. Napoli este în prezent doar al șaptelea.