Tapa l-a învins pe Kihra acasă

Tapa a ținut meciul sub control

Tapa a condus meciul cu un gol. Scorul a fost 4:3 în minutul șase al meciului. Până în minutul 11, rolurile s-au schimbat când Kihra Oscar Lux a marcat 6:5. În minutul 20 de meci, numerele de pe tabela de marcaj au fost 10:9, ceea ce a fost în favoarea lui Tapa. Golurile lui Endrik Janis, Ilija Kusmirac și Aleksandar Vasiljuk au asigurat succesul lui Tapa. Echipa gazdă a câștigat prima repriză cu scorul de 17:10.

Repriza a doua a meciului a început cu două goluri marcate de Kihra și marcate de Alvar Soyca. Kihra a început să-l prindă pe Tapa: în minutul 40, scorul era tot în favoarea lui Tapa, dar cu un avans mult mai mic, a devenit 20:17. Trei minute mai târziu, Kihra a fost la un gol de egalare când Soika a marcat. Golurile lui Vasiljuk i-au adus Tapa un avans de două goluri. Până în minutul 50, scorul era 23:21 pentru echipa gazdă. Per total, Tapa a câștigat cu un scor de 28:25.

Cei mai productivi jucători au fost Alexander Vasiljuk cu 10 goluri, Ilya Kosmirak cu 6 goluri și Martin Sarr cu 5 goluri. Cei mai buni marcatori ai lui Kihra sunt de această dată Sergio Silver Kryjima, Oscar Lux și Christopher Ladyman cu 5 goluri.

„Din fericire, am început bine și am trecut prin prima repriză”, a comentat Martin Sarr. „Repriza a doua a fost grea, dar cumva am rezistat până la final și am câștigat acasă. Băieții au fost buni și au luptat până la final.”