Manchester sau Yamoussoukro, nu contează: Onana este ascunsă peste tot – Soccernet.ee

Cel de-al doilea tur al meciurilor din faza grupelor de la Cupa Africii Națiunilor a adus bucurie campioanelor în curs, Senegal, care a învins Camerunul cu 3-1 și i-a împins pe cinci ori campioni la pragul pragului.

După ce a remizat cu Guineea în meciul de deschidere, Camerunul era disperat să câștige, dar Ismaila Sarr, care a mai jucat pentru Watford în Premier League engleză și acum aparține lui Marsilia, a condus Senegalul în frunte după un sfert de oră de joc. El joaca. Andre Onanal, care stătea între stâlpii porții pentru Camerun, a fost parțial responsabil pentru golul ratat în meciul de deschidere, deoarece apărase golul gazdei sale engleze, Manchester United, cu doar 24 de ore mai devreme.

Onana, care a început sezonul plin de erori după ce s-a alăturat la United în vară, a fost din nou din vină când a degajat prost din corner și Pape Matar Sarr a reușit să trimită imediat mingea în suprafața de pedeapsă, unde Ismaila Sarr marcase deja deschiderea. . Poartă. Cu zeci de minute înainte de final, marcatorul a devenit stăpânul paselor, iar Habib Diallo a marcat 2:0.

În absența lui Vincent Abou Bakari, golgheterul din finala în urmă cu doi ani, care suferă de o accidentare, atacul Camerunului a rămas fără dinți, dar un șut al fundașului central Jean-Charles Castelletto a readus emoția în meciul din finalul zece. minute. . Urmărind egalarea, apărarea a fost uitată, iar când Jorge Kevin Nkoudou a ratat o șansă bună în al patrulea minut al prelungirilor, Senegal a răspuns imediat – cu Sadio Mane glisând mingea dincolo de Onana după pasa lui Idrissa Gana Gueye pentru a face scorul final 3:1. . .

Cu această a doua victorie la rând, Senegal și-a asigurat calificarea din subgrupă. Șansele echipei lui Aliou Cisse să-și apere titlul par bune, ultima dată când Egiptul a făcut-o în Campionatul Africii, care a câștigat trei turnee consecutive în sezonul 2006-2010. În meciul de seară al aceleiași grupe, Guineea și Gambia se vor înfrunta.

READ  Mistra primește primele puncte în campionatul feminin | handbal

În grupa a doua, echipa Insulelor Verzi a obținut a doua victorie și s-a calificat în optimile de finală, deoarece a șocat Ghana în runda de deschidere cu golul victoriei în mai bine de un minut. Acum au început puternic și împotriva Mozambicului, pentru că în minutul 32, Pepe, care și-a încercat cândva norocul la Manchester United, dar a retrogradat apoi în Premier League spaniolă ani de zile, a trimis un șut puternic de la distanță lungă în plasa adversarilor. Hernan, aflat în poarta Mozambicului, s-a confruntat cu o problemă disperată, blocând mingea care a intrat pe drum de la aproximativ 35 de metri. În repriza secundă, Ryan Mendez și Kevin Pena au mai adăugat un gol, iar Insulele Verzi s-au calificat în turul următor cu o victorie cu 3-0.