Țara Galilor în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de Rugby, apropiindu-se Australia de o ieșire ingrată. Scoțienii invadează Tonga

Țara Galilor în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de Rugby, apropiindu-se Australia de o ieșire ingrată.  Scoțienii invadează Tonga

Țara Galilor a devenit prima calificată pentru sferturile de finală ale Cupei Mondiale de Rugby duminică, închizând efectiv ușa sperantelor Australiei și punând pe Wallabies în pericol de a avea cea mai proastă apariție vreodată.

Galezul a câștigat cu un record de 40-6, punând în aplicare un plan de joc disciplinat, cu risc scăzut și remediat numeroase erori australiene la Lyon.

Wallabies, câștigători ai turneului în 1991 și 1999, nu au ratat niciodată sferturile de finală, dar pierderea jocurilor consecutive de biliard pentru prima dată în 36 de ani și-a lăsat soarta în mâinile vecinului lor din Pacific, Fiji, care a schimbat lucrurile săptămâna trecută.

Australia ar trebui să câștige ultimul meci din grupa C împotriva Portugaliei weekendul viitor, dar nu va conta dacă Fiji va avansa la meciurile rămase din grupa împotriva Georgiei și Portugaliei. Dacă da, Fiji va urma Țara Galilor în sferturile de finală și va confirma cele mai mari temeri ale Australiei.

Penalti-urile de la Wallabii predispuși la erori i-au oferit jumătății de aer Gareth Anscombe antrenament de lovitură de poartă pentru Țara Galilor. El a marcat șase din șapte încercări de penalty – mingea ratând stâlpul – și a transformat o încercare pusă de centrul Nick Thompkins.

Cu atât de multe în joc, Țara Galilor a fost la înălțime cu cea mai mare victorie în fața Australiei din istoria lor de 115 ani. A fost cea mai grea înfrângere a Valabiilor într-o Cupă Mondială, iar revenirea lui Eddie Jones ca antrenor ar fi un dezastru absolut, cu șapte înfrângeri în opt meciuri.

READ  India vs Africa de Sud | Este nerealist să ne așteptăm ca jucători precum Rohit Sharma să apară în fiecare serie: Rahul Dravid

„Nu am multe de spus. Îmi este rușine pentru poporul australian”, a spus David Borecki, căpitanul echipei naționale australiene. „Speram să facem un spectacol. Nu a fost suficient de bun.”

Scoția 45, Tonga 17

Scoției i s-a reamintit că se află încă în curs pentru un loc în sferturile de finală, cu o victorie de 45-17 puncte bonus în fața Tonga, pentru a-și spori speranțele într-o grupă umbrită de ciocnirea seismică dintre Irlanda și Africa de Sud și presupunerile că aceste două vor fi cei care vor progresa.

Scoția a bifat primul dintre cele trei mari de pe lista lor de lucruri de făcut dacă dorește să facă o descoperire târzie în fazele eliminatorii cu șapte încercări împotriva Tonga la Nisa.

Scoțienii au nevoie de încă o victorie cu puncte bonus în fața României – un rezultat probabil împotriva Minnows – pentru a pune bazele unei lupte împotriva rivalei celor șase Națiuni și a Irlandei de top în turul final al meciurilor din Grupa B.

„Au trecut șase zile împotriva României acum și știm că trebuie să îmbunătățim această performanță pentru a obține puncte suplimentare”, a spus antrenorul Scoției, Gregor Townsend. „Atunci, avem o lovitură de penalty împotriva Irlandei, dacă acesta este cazul.”

Scoția nu a mai fost văzută de la înfrângerea din weekend în fața Africii de Sud, dar par să fi făcut două săptămâni bune când fundașii lor au ieșit împotriva Tonga, cu creatorul de joc Finn Russell trăgând sforile într-o afișare impresionantă la locul 1.10.

Cinci dintre încercările Scoției au venit dintr-o linie de fundal ascuțită, cu extrema Duhan van der Merwe marcând un gol în prima repriză și înființând altul în a doua.

READ  Echipa de hochei în sală masculină a Estoniei a primit o remiză pozitivă pentru finala Cupei Mondiale

Faya Fifita, numărul 8 din Tonga, a primit un cartonaș roșu după ce l-a lovit pe Russell în cap la sfârșitul meciului, o lovitură care a fost revizuită și îmbunătățită de la galben după fluierul final.