Românca Alexandra Stefania Ota a castigat medalia de bronz la 400 de metri garduri la Campionatele Europene de Atletism U20

sportiva romana Alexandra Stefania Ota Ea a câștigat medalia de bronz la 400 de metri garduri la Campionatele Europene de Atletism Under 20 de la Ierusalim, Israel.

Uţă, care a făcut cel mai rapid timp în calificări (56,50 secunde), a luat medalia de bronz cu un timp de 57,02 secunde. Suedeza Moa Granat a câștigat medalia de aur (56,58 secunde), în timp ce argintul i-a revenit ucraineanei Olga Mashanenkova (56,83 secunde). G4Media.

Alexandra Stefania Ota, care implineste 16 ani pe 6 octombrie, a castigat medalia dupa ce a invins-o pe britanica Emily Newnham, la doar patru sutimi de secunda distanta. Uţă a mai concurat la ştafeta 4×400 de metri alături de Şteania Zediu, Maria Denisa Capotă şi Rebeca-Daria Ciocan, terminând pe locul şase cu un timp de 3 minute, 38,85 secunde.

În finala feminină de 800 de metri, Claudia Ionella Kostyuk a ocupat locul cinci (2 minute și 7,39 secunde). La 5.000 de metri masculin, Dragosz Luka Pope a terminat pe locul zece cu un timp de 14 minute și 28,90 secunde. În rândul femeilor, Alexandra Maria Hoodia s-a clasat pe locul 12 cu un timp de 17 minute și 7,18 secunde. Mihai-Alin Şavlovschi a completat proba masculină de 3000 m garduri pe locul 15 cu un timp de 9 minute 20,12 secunde.

România participă la Campionatele Europene de juniori de la Ierusalim cu o delegație care include 21 de sportivi (10 băieți și 11 fete).