Tenis: Ron o uimește pe Tsitsipas la Openul Francez în timp ce femeile rusești strălucesc – omni sport – sport

Grecia îl părăsește pe Stefanos Tsitsipas după ce a pierdut meciul din turul al patrulea împotriva danezului Holger Ron la Openul Francez de la Roland Garros din Paris, Franța, luni, 30 mai 2022.

Ron, în vârstă de 19 ani, clasat pe locul 40, a obținut o victorie de neuitat cu 7-5, 3-6, 6-3, 6-4 în fața celor 54 de câștigători față de vicecampionii din 2021 din Grecia.

El se va confrunta cu a opta cap de serie al Norvegiei, Casper Ruud, pentru un loc în sferturile de finală.

Cu colegul de 19 ani Carlos Alcaraz ajungând în sferturile de finală, este prima dată când doi adolescenți ajung atât de departe la Paris de la Hendrik Drakeman și Andrei Medvedev, acum 28 de ani.

Într-un set al patrulea tensionat, Ron a renunțat la avantajul său de 5-2 și a mai câștigat trei puncte de break în a 10-a repriză înainte de a-și asigura victoria când șutul de la distanță a lui Tsitsipas a lovit.

„Eram foarte nervos și știam că, dacă mă îndepărtez de tactica mea, voi pierde”, a spus Ron, care a câștigat primul său titlu ATP la München, în perioada premergătoare Parisului.

„Mi-am spus să rămân la plan și asta mi-a dat un impuls de încredere. E grozav să fiu aici.”

Tsitsipas a spus că va fi gata pentru Ron data viitoare.

„Este un jucător foarte emoționat, poate juca grozav, cu siguranță merită această victorie, a jucat mai bine, a înfruntat mai bine momentele dificile”, a spus tânărul de 23 de ani.

„Dar pot vedea ceva diferit data viitoare cu acest adversar. Sunt absolut convins că pot face mai bine.”

READ  Erling Haaland strălucește în victoria Norvegiei în fața Ciprului pentru a menține speranțele de calificare - rezumat Euro 2024 | știri despre fotbal

Ruud a devenit primul jucător norvegian care a ajuns în optimi cu o victorie cu 6-2, 6-3, 3-6, 6-3 în fața polonezului Hubert Hurkacz.

– Rudd în sferturile de finală –

Tânărul de 23 de ani a ajuns, de asemenea, în sferturile de finală de Grand Slam din toate timpurile, în timp ce continuă un sezon impresionant, care l-a văzut cu câștigarea a două titluri pe zgură.

„Unul dintre obiectivele mele a fost să ajung în sferturile de finală ale unui Grand Slam”, a spus Rudd.

Rudd va începe în favoarea jocului de miercuri, după ce a câștigat toate cele trei întâlniri anterioare ATP cu Ron, toate pe zgură și fără a pierde niciun set.

Una dintre aceste victorii a venit la Monte Carlo chiar de luna trecută.

La tragerea la sorți feminine, Kasatkina a spus că așteaptă cu nerăbdare să împărtășească o altă „amintire bună” cu Kudermetova atunci când duoul rusesc se confruntă în sferturile de finală.

A 20-a cap de serie, Kasatkina a valorificat cele 37 de erori neforțate ale italiencei Camila Giorgi pentru a câștiga ultimele 16 meciuri cu 6-2 6-2.

Kudermetova a ajuns în sferturile de finală ale primului său turneu de Grand Slam, când numărul 29 mondial a revenit dintr-un set pentru a o învinge pe semifinalista americană Madison Keys în 2018, 1-6, 6-3, 6-1.

Kasatkina și Kudermetova, ambele în vârstă de 25 de ani, au jucat una împotriva celeilalte de când erau mici și au făcut parte din echipa rusă care a câștigat anul trecut Cupa Billie Jean King.

– Ciocnire între toate rușii –

„Am jucat de multe ori”, a spus Kasatkina. „Am fost într-o echipă care a câștigat Cupa Billie Jean King anul trecut, așa că avem multe amintiri bune de împărtășit împreună.”

READ  Un extremist talentat din Ghana semnează un contract pe termen lung la Crystal Palace și se alătură echipei League One împrumutat ▷ SportsBrief.com

Tragerea la sorți garantează că Rusia va ajunge cel puțin în semifinale de la Paris.

Acest lucru ridică posibilitatea ca nou-încoronată campioană la Openul Franței să nu poată juca la Wimbledon, unde jucătorii ruși și belarusi au fost interziși din cauza invaziei Rusiei în Ucraina.

Mai târziu, luni, numărul unu mondial Iga Swatik se confruntă cu starul chinez în ascensiune Zheng Chenwen, în timp ce Daniil Medvedev vizează sferturile de finală.

Swiatek, campioana Roland Garros in 2020, a acumulat o serie de victorii in 31 de meciuri consecutive si isi propune sa ajunga in sferturile de finala pentru al treilea an consecutiv.

Swiatek, care a câștigat o mie de titluri WTA în acest sezon la Indian Wells, Miami și Roma, nu a pierdut niciun set în ultimele sale nouă meciuri.

Dar ar putea face față unui test și mai dur împotriva lui Cheng, tânăra de 19 ani care a câștigat cinci titluri ATP de la începutul anului trecut și a urcat rapid pe locul 74 în clasamentul WTA.

Câștigătoarea acelui meci o va înfrunta pe americanca cap de serie Jessica Pegula, care a învins-o pe românca Irina Camelia Peugeot cu 4-6, 6-2, 6-3.

Meciul, care a avut loc luni seară la Court Philippe Chatrier, al doilea clasat mondial și campion la US Open, care a ajuns în sferturile de finală în 2021, cu Marin Cilic.

(Pentru mai multe știri și actualizări sportive, urmăriți Ahram Online Sports pe Twitter la adresa Încorporați tweets Și pe Facebook la Al-Ahram Online Sports.)