Trei arcași estonieni au ajuns în finala prestigioasei competiții de tir cu arcul

La competiția de tir cu arcul în sală Kings of Archery de la Eindhoven, Olanda, trei arcași estonieni au ajuns în primii opt. Robin Jäätma s-a clasat pe locul cinci, iar Lisell Jäätma sa clasat pe locul șapte la prestigioasa competiție, iar Karoli Luige s-a clasat pe locul șase la categoria competiții sportive cu arc.

Robin Jatma, care concurează la categoria arc de bloc masculin, și Liesel Jatma, concurând la categoria arc de bloc feminin, au tras suma maximă, sau 600 de puncte, cu 60 de săgeți în calificarea de sâmbătă. Din 273 de trăgători la categoria masculină, doar 26 de bărbați și 4 femei din 118 trăgători la categoria feminină au reușit să obțină același rezultat.

Toți sportivii cu cele mai mari scoruri sau primii opt din fiecare categorie pot intra în finală. Competiția se desfășoară în trei categorii de arcuri – arcuri de bloc, arcuri sportive și arcuri de instinct. Robin Jäätma a început tragerile de duminică pe locul opt și a încheiat calificarea cu 900 de puncte. 20 de bărbați au reușit să înscrie un scor grozav, inclusiv numărul x al lui Robin care l-a pus pe locul 6.

Lisell Jäätma a ratat un scor perfect cu -2 puncte, coborând-o pe locul șapte cu 898 de puncte, dar scorul ei puternic i-a permis totuși să ajungă în finală. „My 900 este un mic cadou de Ziua Tatălui pentru Erkki Jaatma, datorită căruia Leslie și cu mine am ajuns până aici!” spuse Robin gatma. Tatăl lui Leslie și Robin, Erke, este antrenorul de tineret împreună cu soția sa Marika Jaatma și este responsabil pentru pregătirea tehnică a bracket-urilor. Anii de muncă l-au făcut unul dintre cei mai buni specialiști în arbalete din Europa și din lume.

READ  Leeds 0-0 Chelsea: Tyler Roberts anulează și lovește bara transversală pe Island Road | știri despre fotbal

Karoly Luig, care s-a clasat pe locul 27 din 118 arcași în calificări, a câștigat un bilet suplimentar la finală cu patru săgeți de înaltă precizie în runda Joker, unde s-a clasat pe locul șase. Maris Titzman, care a concurat la categoria competiție cu arbaletă, s-a clasat pe locul 25 în competiția Archery Kings, Emilie Hoem pe locul 57, iar Mart Ona pe locul 122.

În cazul competiției Shooting Kings, este cea mai exclusivistă și populară competiție de tir europeană, unde se reunesc cei mai buni trăgători ai lumii din întreaga lume. Amatorii pot, de asemenea, să tragă alături de cei mai buni jucători – degetele rapide în timp ce punctează garantează participarea la competiție. Anul acesta, 910 de locuri pentru participanți au fost ocupate în mai puțin de o oră. Pe lângă competiție, Kings of Archery oferă participanților numeroase seminarii și programe de divertisment, la care participă producătorii de echipamente cu arc din întreaga lume.