Ucraina câștigă prima victorie asupra Macedoniei de Nord cu 2-1 la Euro 2020 | sporturi de bivoli

De Karel Jansek, Associated Press

BUCUREȘTI, România (AP) – Andrei Yarmolenko și Roman Yarimchuk au marcat din nou, iar de această dată a fost suficient.

Cei doi atacanți au marcat fiecare un gol în prima repriză joi pentru a da Ucrainei o victorie cu 2-1 asupra Macedoniei de Nord în Campionatul European.

READ  Wednesday Freedom Kicks: Turner Sports primește drepturile TV de fotbal din SUA, Washington Spirit pentru a juca în WICC

Aceiași jucători au marcat în meciul de deschidere al echipei la Euro 2020 duminică, dar asta s-a încheiat cu o pierdere cu 3-2 în fața Olandei.

Yarmolenko a marcat din apropiere în minutul 29, după ce Oleksandr Karavaev a șutat dintr-o lovitură de colț. Apoi Yaremchuk a tras pe dreapta în minutul 34 pentru a dubla scorul cu un șut scăzut în fața portarului Stoll Dmitrievsky.

Golurile au fost separate de cinci minute. Împotriva olandezilor, au marcat cu doar patru minute.

Perechea a egalat, de asemenea, recordul stabilit de antrenorul Andrei Șevcenko pentru două goluri în Campionatul European. Șevcenko și-a marcat golul cu o victorie cu 2-1 asupra Suediei, când a găzduit Euro 2012, singura victorie a Ucrainei în turneul continental.

Și Izjan Alyoski a marcat singurul gol pentru Macedonia de Nord în minutul 57, când a înscris la revenire după ce portarul Georgi Buchan a salvat lovitura de pedeapsă.

Pedeapsa a fost acordată după ce Karavaev l-a eliminat pe atacantul Macedoniei de Nord, Goran Pandev, care viza un rebut, după ce șutul lui Pushchan de la Alexander Trajkovski a lovit lemnul.