uimitor! Kubasova și Ferencvaros, care au dat peste cap turul trecut, s-au încoronat campioni ai Ungariei! – Soccernet.ee

uimitor!  Kubasova și Ferencvaros, care au dat peste cap turul trecut, s-au încoronat campioni ai Ungariei!  – Soccernet.ee

Vlada Kubasova, jucătoare a naționalei Estoniei feminine, a fost încoronată campioană a Ungariei la Ferencváros.

Ferencvaros, care a câștigat sezonul regulat, a trebuit să treacă de turul final pentru a câștiga al șaptelea turneu din istorie, unde a trebuit să-l învingă de două ori pe Gyuri Eto’o, care a terminat pe locul doi. Dacă lupta de deschidere s-a încheiat cu o înfrângere 0:1 în fața clubului local Kubasova, erorile au fost corectate în reluare cu o victorie 1:0. Întrucât sistemul competițional din Premier League Ungariei prevede că campioana va fi stabilită după două victorii, a trebuit să se desfășoare și un al treilea meci. A existat chiar și o victorie cu 4-0 în fața lui Ferencvaro.

Meciul a început să aibă un aspect fericit pentru fanii fotbalului estonien încă din minutul 11, când Ferencvaros a luat conducerea cu un gol de Jaden Edwards. Până la sfârșitul primei reprize, scorul era deja cu 2-0 înainte. Revenind de la pauză, Kubasova a continuat de unde au rămas gazdele, iar astfel Edwards a completat hat-trick-ul. Lovitura finală a fost stabilită a fi un autogol.

Kubasova, care a jucat 69 de apariții pentru Estonia și a marcat 11 goluri, a fost în formația titulară și a fost înlocuită în minutul 89. Potrivit lui Ferencvaros, schimbarea a fost forțată – deoarece atacantul în vârstă de 28 de ani a fost accidentat. Nu se știe încă cât de gravă este anxietatea.

Kubasova, care s-a mutat în Ungaria în iarnă, a jucat 14 meciuri și a marcat opt ​​goluri în toate competițiile.

Inna Kis-Zlednis, o fostă jucătoare profesionistă și căpitan al naționalei Estoniei, aflată în prezent în concediu de maternitate, servește și ea ca forță de fundal la club. Acesta a fost al șaptelea campionat al său ungar, iar primul l-a câștigat în 2015.

READ  Căpitanul Atletico Madrid: De ce portarul nostru nu este cel mai bun din lume?! - Soccernet.ee