Căpitanul Atletico Madrid: De ce portarul nostru nu este cel mai bun din lume?! – Soccernet.ee

Căpitanul Atletico Madrid: De ce portarul nostru nu este cel mai bun din lume?!  – Soccernet.ee

Atletico Madrid a reușit să învingă Inter Milano, care a câștigat meciul de deschidere, la penalty-uri, și să se califice în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Căpitanul echipei Spaniei, Koke, l-a lăudat pe Memphis Depay, care a intervenit de la schimbare, precum și pe Jan Oblak – care, potrivit mijlocașului, ar putea fi cu ușurință cel mai bun portar din lume.

Atletico a pierdut primul meci cu scorul de 0:1. Situația din retur a fost și ea complicată, când scorul general a fost 0: 2 în minutul 33. Atletico a avut un răspuns rapid la această lovitură, dar o mare parte a reprizei secunde a fost petrecută în ideea ca Inter să ia. conducerea.

Totuși, în minutul 79, lucrurile au început să se schimbe, când Mavis Depay a intrat în joc. „Intervenția lui a schimbat jocul și avem și unul dintre cei mai buni – dacă nu cei mai buni – portari din lume. A demonstrat asta astăzi”, a lăudat Koke, potrivit UEFA.

El a continuat: „Când toți arătăm acest tip de comportament, intensitate și concentrare, devenim ca o echipă complet diferită. Mai ales în comparație cu ultimele meciuri, mai ales în deplasare. Sperăm să putem continua să arătăm nivelul pe care l-am prezentat. ” „Suntem acasă de data aceasta. Sunt multe lucruri pe care trebuie să le îmbunătățim, dar astăzi este o sărbătoare pentru că am arătat un joc bun împotriva unui adversar foarte dificil.”

Antrenorul Inter Simone Inzaghi Îmi dau seama că un astfel de rezultat final nu este obișnuit – pentru că în liga internă ei întotdeauna câștigă și câștigă. „Nu suntem obișnuiți să pierdem. Suntem dezamăgiți pentru că suntem cu 2-0 la general înainte după două meciuri [Federico] Golul lui Demarco și atunci ar fi trebuit să ne apărăm mai bine. Știm că micile detalii pot fi costisitoare la acest nivel și orice se poate întâmpla. „Nu am nimic de reproșat jucătorilor, cred că ar trebui să fie mândri de ceea ce au realizat.”

READ  Blackman abordează cei mai buni | sportul local

Meciul dintre Atletico Madrid și Inter Milano s-a încheiat cu scorul de 2:2 după timpul regulamentar și prelungiri, iar spaniolii au câștigat la penalty-uri.