Urmărire în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de rugby: Fiji pe un prag, Scoția și Argentina încă în viață

Foto AP/Jeremias Gonzalez
Argentinianul Juan Martin Gonzalez, dreapta, ține mingea în timp ce chilianul Raymundo Martinez încearcă să abordeze în timpul meciului din Grupa D de la Cupa Mondială de Rugby dintre Argentina și Chile pe Stade La Beaujoire, Nantes, Franța, sâmbătă, 30 septembrie 2023.

PARIS (AP) — Fiji a evitat tipul de supărare uriașă cu care sunt obișnuiți la Cupele Mondiale de Rugby, când insulele din Pacific au fost prinși de o Georgia pe deplin angajată, înainte de a reveni de la 9-0 pentru a câștiga cu 17-12 sâmbătă.

Lupta câștigată din Grupa C pune Fiji pe punctul de a se califica în sferturile de finală pentru prima dată din 2007, dar nu sunt încă acolo și înțelegerea va trebui să fie încheiată într-un meci final de grup împotriva unei alte echipe din Portugalia.

Căpitanul Waisi Nayakalivo a început atacul din Fiji cu un efort în minutul 51 care a terminat strălucitor la centimetri în colțul din stânga. Supleantul Vinaya Haposi i-a supus în cele din urmă pe georgieni când a fugit pe o descărcare a neobositului lateral Levani Botia la 12 minute rămase.

A fost un joc intens și haotic uneori, care a fost lăudat de suporterii de la Bordeaux.

Rezultatul a fost încă oarecum o surpriză, Fiji – care a învins Australia acum două săptămâni – așteptându-se să avanseze cu un punct bonus pentru a ajunge în sferturile de finală. Lipsa punctelor bonus înseamnă că Fiji trebuie să aștepte până weekendul viitor și să nu aibă nevoie de nimic împotriva Portugaliei, chiar și de un punct bonus pierdut, pentru a se califica în sferturile de finală.

Țara Galilor a trecut deja din grupa C.

Australia, de două ori campioană, are șanse foarte mici să revină la viață, dar se bazează pe învingerea Portugaliei cu un punct bonus duminică, apoi refuzând Portugalia în fața Fiji în setul final de meciuri.

READ  Urmăriți meciul Manchester United vs Liverpool - transmisie online live și informații TV globale - Liverpool FC
AP Photo/Thibault Camus
Fiji Elisa Druzesi se confruntă cu Georgianul Davit Neniashvili în timpul meciului din Grupa C de la Cupa Mondială de Rugby dintre Fiji și Georgia pe stadionul Bordeaux din Bordeaux, Franța, sâmbătă, 30 septembrie 2023.

Scotia 84, Romania 0

Scoția a confirmat confruntarea pe care o tânjește cu Irlanda pentru un loc în sferturile de finală din Grupa Două, după ce a învins-o pe nefericita România cu 84-0.

Irlanda, clasată pe primul loc în grupă, conduce grupa după victoria sa puternică asupra campioanei în apără a Africii de Sud weekendul trecut, dar s-ar putea să nu ajungă în sferturile de finală dacă va pierde în fața Scoției sâmbăta viitoare pe Stade de France.

Dar câți scoțieni care au făcut cercuri în jurul românilor ar lua împotriva Irlandei este discutabil. Scoția a odihnit 13 jucători din prima linie, care au urmărit confortabil la Stade Pierre Mauroy din Lille, când coechipierii lor au transformat 12 încercări, dintre care 11 au fost transformate de Ben Healy, care a marcat o încercare pentru 27 de puncte în Cupa Mondială de rugby. Prima data.

Interul alunecos Darcy Graham a devenit al doilea scoțian care a marcat patru încercări într-un meci de la Cupa Mondială de rugby și are 24 de încercări în carieră, la egalitate pe locul al doilea în lista tuturor timpurilor a Scoției.

Irlanda și-a luat la revedere în acest weekend și va avea două săptămâni libere până când se confruntă cu Scoția pentru a-și determina soarta.

„Trebuie să realizăm poate cea mai bună performanță a anului, una dintre cele mai bune performanțe ale noastre”, a spus antrenorul Scoției, Gregor Townsend. „Va fi un meci interesant, Stade de France este plin de suporteri din Scoția și Irlanda.”

AP Photo/Michelle Spengler
Scoțianul Darcy Graham îl învinge pe românul Marius Simionescu pentru a marca a treia încercare a echipei sale în timpul meciului din Grupa B de la Cupa Mondială de Rugby dintre Scoția și România de pe Stade Pierre Maurois din Villeneuve d’Ascq, lângă Lille, Franța, sâmbătă, 30 septembrie. 2023.

Argentina 59, Chile 5

Argentina s-a calificat într-o nouă confruntare cu Japonia pentru un loc în optimile din grupa D, după ce a învins Chile cu 59-5 în primul derby palpitant al Cupei Mondiale de rugby din America de Sud, în primul meci de sâmbătă.

READ  Urmărește meciul Liverpool vs Porto - live streaming online și informații TV globale - Liverpool FC

Flyhalf Nicolas Sanchez s-a bucurat de un al 100-lea test perfect cu 20 de puncte și o încercare și a devenit cel mai bun marcator al Pumașilor din campionat. De asemenea, stilul său de a marca goluri cu șapte goluri împotriva șapte l-ar putea determina pe antrenorul Michael Cheika să reconsidere dacă va continua cu Santiago Carreras ca al zecelea jucător al Argentinei împotriva Japoniei.

„Ei (Japonia) au fost în sferturile de finală ale ultimei Cupe Mondiale, iar noi nu am fost, așa că ne este foarte foame să fim în această poziție”, a spus Cheika.

Sanchez a devenit al doilea căpitan al echipei Pumas, după Augustin Creevy, care a înregistrat, de asemenea, o piatră de hotar personală împotriva Chile, încercând să-l egaleze pe Mario Ledesma drept cel mai bun jucător argentinian la Cupa Mondială de rugby în al 18-lea meci al său.

Los Pumas au marcat opt ​​încercări transformate: Flankerul Juan Martin Gonzalez a strâns două goluri, celelalte fiindu-i lui Carreras, fundașul lateral Martin Bojado, extremul Rodrigo Isgro și înlocuitorul Ignacio Ruiz. O a cincea victorie consecutivă de peste 50 de puncte în fața Chile a oferit Argentinei a doua cea mai mare victorie la Cupa Mondială de rugby, după ce a învins Namibia cu 63-3 în 2007.

Cu toate acestea, cele mai mari urale au venit de la fanii Los Condores din Chile, care au fost puternice înainte de lovitura de start și au ridicat acoperișul la șapte minute de la final, când buldozerul a coborât peste linia porții într-o lovitură puternică.

Argentinianul Rodrigo Isgro aleargă pentru a înscrie o încercare în timpul meciului din Grupa D de la Cupa Mondială de Rugby dintre Argentina și Chile pe Stade La Beaujoire, Nantes, Franța, sâmbătă, 30 septembrie 2023.