NHL: Minnesota și Vancouver au marcat câte 17 goluri | Hochei pe gheata

NHL: Minnesota și Vancouver au marcat câte 17 goluri |  Hochei pe gheata

În liga profesionistă de hochei nord-americană, NHL, Minnesota Wild a obținut o victorie cu 10-7 în fața Vancouver Canucks în cel mai productiv joc din istoria echipei.

Canucks, cea mai de succes echipă din NHL, cu 80 de puncte în 57 de jocuri, au condus cu 2-0 în jocul de la drum și au condus cu 5-2 la jumătatea perioadei a doua, dar Minnesota a marcat șase goluri consecutive într-o perioadă de cinci goluri. Un minut și 45 de secunde. Ultima dată când NHL a asistat la ceva similar a fost acum un sfert de secol, când Washington a marcat șase goluri în patru minute și 47 de secunde în februarie 1999.

Vancouver pierzând cu 5-8 la începutul celei de-a treia reprize, Vancouver a venit la două minute de la finalul meciului, iar portarul a șutat între stâlpi, dar gazdele i-au pedepsit cu două mingi în poarta goală într-un minut.

Joel Eriksson Ek și Kirill Kaprizov au marcat fiecare câte trei goluri pentru Minnesota, în timp ce Matt Boldy, Mats Zuccarello, Marco Rossi și Jonas Brodin au marcat și ei. „Depinde de băieți înșiși: am simțit în timpul jocului că nu ne-am dat bătuți”, a spus antrenorul din Minnesota, John Hynes. „Când eram în jos cu 1-4 și 2-5, mentalitatea noastră a rămas aceeași.”

Luni a fost una productivă în general în NHL: niciunul dintre cele 10 meciuri nu a fost marcat cu mai puțin de patru goluri, în timp ce Edmonton Oilers, Calgary Flames și Carolina Hurricanes au câștigat cu 6-3. Wild, care au adunat 58 de puncte în 55 de jocuri, sunt la două puncte în spatele locului opt în Conferința de Vest, iar Canucks, care și-au pierdut ultimele două jocuri, sunt cu patru puncte în fața Dallas Stars și cu opt puncte în fața Colorado. Avalanşă. Boston Bruins sunt pe primul loc în Est cu 77 de puncte.

READ  Clasamentul Forbes o plasează pe Simona Halep din România pe lista celor 5 sportive feminine cele mai bine plătite din lume