Võro a deținut recordul național la proba de 60 de metri la Lasnamäe Athletics

Alergatoarea estonă Selmi Vuru a făcut istorie sâmbătă la Campionatele Estoniene de atletism de iarnă, desfășurate la Sala de atletism Lasnamae, când a stabilit un nou record al Estoniei cu un timp de 7,28 secunde.

Võro, care a terminat serii cu un timp de 7.32, a alergat cu patru sutimi de secundă mai repede în finală și a terminat cu un timp de 7.28, ceea ce l-a plasat pe primul loc în cartea recordurilor istorice ale Estoniei. Anterior, ea și Ksenia Balta au cronometrat 7,29 secunde. Anne-Marie Kivikas (7.52) a fost a doua sâmbătă, iar Catherine Kivimetz (7.72) a fost, de asemenea, în primele trei.

Võro speră să încheie sezonul de succes în interior în două săptămâni la WC din Glasgow. „Dacă Campionatele Europene de anul trecut nu ar fi fost amânate în lateral, cum au decurs lucrurile și, în general, ce fel de emoții au venit din astfel de rezultate, nu aș fi putut spune cât de important a fost pentru mine”, a spus sprinterul pentru ERR. .

Dar anul trecut? [EM-il] S-a întâmplat și cât de mult a adăugat acea pasiune la capacitatea de a crea orice fel de rezultat bun, mă aștept pe deplin la asta. Pentru că îmi vine [laupäevane] Runda finală nu a fost cea mai bună din punct de vedere tehnic. „Sunt sigur că mă pot îmbunătăți acolo”, a adăugat Foro.

Henry Say a fost victorios la sprintul masculin, trecând linia într-un timp de 6.79. Tanel Visnap a fost la doar o sută de el, al treilea a fost Lukas Liesel (6,93).

Săritoarea în înălțime Elizabeth Pihella a obținut deja victoria la prima săritură, când a depășit bara la o înălțime de un metru și 76 de centimetri. Cel mai bun scor al său a fost 1,85, cu doar un centimetru mai mic decât cel mai bun punctaj personal. Marilyn Ambor s-a clasat pe locul doi (1.73), iar Marja Lis Norga pe locul trei (1.65).

READ  Rafael Nadal și Ashley Partey avansează în runda următoare; Sophia Kenin se înclină

Pentru Piehella, competiția de sâmbătă ar putea fi ultima din sezonul indoor. „Încă sper să am un sezon asemănător sau chiar mai bun în vară. Poate atunci aș fi avut șansa să particip la Cupa Mondială, dar din păcate nu a venit. E în regulă, acum vom continua pregătirea pentru Cupa Mondială. . Vară şi Roma”, a spus săritorul în înălţime.

La săritura masculină, Karl-Christian Buhlak a fost singurul care a depășit 5.15, apoi a încercat 5.21, dar a ratat de trei ori. Hans Christian Hausenberg s-a clasat pe locul doi cu un timp de 5.10, iar Andreas Tromm și Robert Kombos au împărțit locul trei cu un timp de 4.90. Johannes Erem a trecut de 4.80 și a terminat pe locul cinci.

În plus, Erem, care se pregătește pentru Campionatele Mondiale în sală, a dat dovadă de formă bună sâmbătă la proba de 60 de metri, stabilind un nou record personal cu un timp de 6.93. „Cei 60 au arătat că nivelul a fost bun. La săritura cu prăjina m-am simțit puțin înghesuit, așa că nu am mai vrut să fac nimic prostesc – am lăsat 60 și stâlpul incomplet. Să vedem ce se întâmplă [füsioterapeut] „Spune el”, a spus polițistul.

Olavi Alasi a fost cel mai rapid la 1500 de metri masculin, terminând distanța în timp de 3:55.04. Deniss Šalkauskas a fost la doar 1,11 secunde în spatele lui, iar Sten Sihver, care a terminat pe locul al treilea, a fost la 0,6 secunde în spatele lui. Dintre femei, Helen Bell (4.27.25) a câștigat această distanță, în fața lui Naomi Tomminormi (4:34.20) și Trine Vervet (4:43.56).

READ  „Părea să urmăm fantome”, spune Springbok Ketchoff.

La 400 de metri masculin, Lukas Liesel, care a terminat cu un timp de 48.52, a câștigat primul loc, în fața lui Christo Maggi (49.88) și Romit Kivi (50.08) în aceeași cursă. Marielle Klemmier a alergat cu 56.13 cea mai rapidă dintre femei, Jane Rosemage a fost a doua (57.80) iar Heidi Andre (58.63) a ocupat locul trei.

La triplu săritură feminin, Elise Anegalj a obținut cel mai bun rezultat, sărind 12 metri și 30 de centimetri în a doua încercare. Joanna Sofer a fost a doua, sărind cu 12.20, iar Anna Panenko a fost și ea în primele trei cu 12.12. Dintre bărbați, Igor Andreev a fost cel mai bun cu un timp de 14.35, al doilea a fost Franz Kroll (14.20) și al treilea a fost Sander Onabo (14.07).

Andrey Matrov, care a aruncat 16.89 la prima încercare, a ocupat primul loc la aruncarea șutului masculin. Fred Vale, în vârstă de 47 de ani, s-a clasat pe locul doi (16.20), iar pe locul trei i-a revenit Karl Kuha (16.16).