Sabalenka și-a continuat șirul de victorii australiene, iar Gauff a predat două meciuri Tenis

Sabalenka și-a continuat șirul de victorii australiene, iar Gauff a predat două meciuri  Tenis

Nu au existat surprize majore la turneele de tenis feminin care se desfășoară vineri în Australia, dar jucătoarea letonă Jelena Ostapenko (pe locul 12 WTA) a fost eliminată din competiția de la Brisbane. Seria de victorii consecutive a Arynei Sabalenka (a 2-a WTA) în Australia s-a extins la 14 meciuri, iar Coco Gauff (a 3-a WTA) a pierdut doar două meciuri la Auckland.

La turneul de tenis WTA 500 aflat în desfășurare de la Brisbane, letona Jelena Ostapenko s-a retras din competiție când Victoria Azarenka (pe locul 23 WTA) a fost nevoită să cedeze un avans de 6:3, 3:6, 7:5.

În semifinale, Azarenka o va înfrunta pe Aryna Sabalenka, clasată pe locul doi în lume, care a avut nevoie de o oră și jumătate pentru a o învinge pe Darja Kasatkina (locul 18 WTA). Sabalenka a câștigat primul set cu 6:1 și a luat conducerea cu o pauză în al doilea set și nu și-a mai renunțat de atunci, obținând victoria 6:4 la al doilea meci.

Aceasta este a 14-a victorie consecutivă pentru Sabalenka pe pământ australian, iar la primul turneu din acest an, ea a pierdut doar nouă meciuri în trei meciuri.

În a doua semifinală, o vor înfrunta pe Yelena Rubakina (a 4-a WTA), care a fost învinsă de Anastasia Potapova (a 28-a WTA) în sferturi după ce a câștigat primul set prin forfeit. Adversara ei este ceha Linda Noskova (locul 40 WTA), care a eliminat-o din competiție pe rusoaica Mira Andreeva (16 ani) (locul 58 WTA).

Goff și-a continuat cursa bună în Oakland

Americanca Coco Gauff, care a obținut prima ei victorie de Grand Slam la US Open anul trecut, a avut nevoie de doar 54 de minute pentru a ajunge în semifinalele turneului WTA 250 de la Auckland, învingând-o pe franțuzoaica Varvara Gracheva (pe locul 42 WTA) cu 6:1, 6: 1.

READ  Iată ghidul tău la îndemână despre sportul la televizor săptămâna aceasta

Gauff se va întâlni în semifinale cu compatriota sa Emma Navarro (pe locul 31 la turneele profesioniste feminine), care a învins-o în sferturile de finală pe Petra Martic (locul 41 la turneele profesioniste feminine) învingând-o pe croată cu 6-4, 6 -3.

Ucraineana Elina Svitolina (a 25-a WTA) a primit o pasă convingătoare, întrucât a avut nevoie de doar o oră și șase minute împotriva cehiei Marie Bouzkova (a 36-a în WTA). Svitolina a câștigat primul set cu 0-0 și a pierdut trei jocuri în al doilea. Ea o va înfrunta în semifinale pe chinezoaica Xiu Wang (pe locul 71 WTA), care a învins-o cu 6-7 pe franțuzoaica Diane Barry (pe locul 76 în WTA). (3) și 6-3. Meciul a durat puțin peste trei ore 6:4.