Sabalenka și-a continuat șirul de victorii australiene, iar Gauff a predat două meciuri Tenis

Sabalenka și-a continuat șirul de victorii australiene, iar Gauff a predat două meciuri  Tenis

Nu au existat surprize majore la turneele de tenis feminin care se desfășoară vineri în Australia, dar jucătoarea letonă Jelena Ostapenko (pe locul 12 WTA) a fost eliminată din competiția de la Brisbane. Seria de victorii consecutive a Arynei Sabalenka (a 2-a WTA) în Australia s-a extins la 14 meciuri, iar Coco Gauff (a 3-a WTA) a pierdut doar două meciuri la Auckland.

La turneul de tenis WTA 500 aflat în desfășurare de la Brisbane, letona Jelena Ostapenko s-a retras din competiție când Victoria Azarenka (pe locul 23 WTA) a fost nevoită să cedeze un avans de 6:3, 3:6, 7:5.

În semifinale, Azarenka o va înfrunta pe Aryna Sabalenka, clasată pe locul doi în lume, care a avut nevoie de o oră și jumătate pentru a o învinge pe Darja Kasatkina (locul 18 WTA). Sabalenka a câștigat primul set cu 6:1 și a luat conducerea cu o pauză în al doilea set și nu și-a mai renunțat de atunci, obținând victoria 6:4 la al doilea meci.

Aceasta este a 14-a victorie consecutivă pentru Sabalenka pe pământ australian, iar la primul turneu din acest an, ea a pierdut doar nouă meciuri în trei meciuri.

În a doua semifinală, o vor înfrunta pe Yelena Rubakina (a 4-a WTA), care a fost învinsă de Anastasia Potapova (a 28-a WTA) în sferturi după ce a câștigat primul set prin forfeit. Adversara ei este ceha Linda Noskova (locul 40 WTA), care a eliminat-o din competiție pe rusoaica Mira Andreeva (16 ani) (locul 58 WTA).

Goff și-a continuat cursa bună în Oakland

Americanca Coco Gauff, care a obținut prima ei victorie de Grand Slam la US Open anul trecut, a avut nevoie de doar 54 de minute pentru a ajunge în semifinalele turneului WTA 250 de la Auckland, învingând-o pe franțuzoaica Varvara Gracheva (pe locul 42 WTA) cu 6:1, 6: 1.

READ  Lumi de lupte: medaliatul olimpic Ravi Suburb din competiție pentru medalie

Gauff se va întâlni în semifinale cu compatriota sa Emma Navarro (pe locul 31 la turneele profesioniste feminine), care a învins-o în sferturile de finală pe Petra Martic (locul 41 la turneele profesioniste feminine) învingând-o pe croată cu 6-4, 6 -3.

Ucraineana Elina Svitolina (a 25-a WTA) a primit o pasă convingătoare, întrucât a avut nevoie de doar o oră și șase minute împotriva cehiei Marie Bouzkova (a 36-a în WTA). Svitolina a câștigat primul set cu 0-0 și a pierdut trei jocuri în al doilea. Ea o va înfrunta în semifinale pe chinezoaica Xiu Wang (pe locul 71 WTA), care a învins-o cu 6-7 pe franțuzoaica Diane Barry (pe locul 76 în WTA). (3) și 6-3. Meciul a durat puțin peste trei ore 6:4.