Golul de trei puncte extrem de lung al lui Jokic în ultima secundă le-a dat victoria celor de la Nuggets Baschet

Golul de trei puncte extrem de lung al lui Jokic în ultima secundă le-a dat victoria celor de la Nuggets  Baschet

În NBA, campioana-apărătoare Denver Nuggets i-a învins pe Golden State Warriors cu 130-127 grație unui triplu foarte lung al lui Nikola Jokic în ultima secundă. Între timp, Nuggets și-au revenit de la un deficit de 18 puncte în al patrulea trimestru.

Vizitatorii Nuggets au câștigat primul sfert cu un punct, iar la pauză au avut un avans de șapte puncte (70:63). Războinicii au preluat însă conducerea la sfârșitul celui de-al treilea sfert, transformând deficitul într-un avans de 13 puncte. Echipa gazdă a condus în continuare cu 18 puncte cu șase minute și jumătate înainte de sfârșitul jocului, dar a permis Nuggets să se apropie din ce în ce mai mult în ultimele minute.

Nuggets au egalat cu 127-127 la șutul lui Nikola Jokic din apropiere. Atacul final al Warriors a eșuat, iar Jokic a obținut apoi victoria pentru Nuggets, care a lovit un hat-trick din apropierea mijlocului terenului, obținând a doua victorie consecutivă a oaspeților.

Jokic a marcat 34 de puncte, 10 pase decisive și 9 recuperări. Aaron Gordon a contribuit cu 30 de puncte și nouă recuperări. Stephen Curry a răspuns obținând 30 de puncte pentru Warriors.

Nuggets (25-11) sunt pe locul trei în Conferința de Vest, în timp ce Warriors (16-18) se află pe locul 11.

În a doua confruntare din seară, Milwaukee Bucks i-a învins pe San Antonio Spurs cu 125:121 în deplasare de acasă. Giannis Antetokounmpo a avut un joc grozav, a marcat 44 de puncte și a obținut 14 recuperări. Damian Lillard a contribuit cu 25 de puncte și 10 pase decisive. Devin Vassell a fost cel mai de succes jucător de la Spurs cu 34 de puncte, iar Victor Wimpanyama a adăugat 27 de puncte și nouă recuperări.

READ  Revizuirea Euro 2020: cel mai bun, cel mai rău și cel ciudat | Sport

Bucks (25-10) se află pe locul doi în Conferința de Est. Tottenham (5-29) ocupă locul cincisprezece, sau ultimul, în Conferința de Vest.