Ivanovic a stat pe bancă în minutele cruciale, iar succesul sigur al lui Baskonia s-a transformat într-o înfrângere dureroasă.

Dintre estonieni, de data aceasta Raisti a făcut parte din cei cinci de start. Din păcate, a făcut două pase rătăcitoare, după care s-au născut imediat coșuri de viermi, iar la mai puțin de patru minute de joc, antrenorul Baskonia, Dusko Ivanovic, l-a pus pe Raist pe bancă. Pentru o vreme, a revenit de acolo la sfârșitul celui de-al treilea sfert, așa că a primit în sfârșit patru minute și jumătate de timp de joc. Nu a făcut nicio aruncare în acest timp, iar PIR-ul lui s-a dovedit în cele din urmă a fi negativ, adică a fost minus trei.

Kotsar a ieșit pe teren pentru prima dată când au mai rămas 6:42 de jucat în al doilea sfert. Odată cu venirea centrului estonian, performanța defensivă a lui Baskonia s-a îmbunătățit net, fapt dovedit și de faptul că a avut în total patru interceptări, un nou record pentru el în Euroliga. În total, Kotsar a fost pe teren timp de 16 minute și jumătate, iar pe lângă patru interceptări, a mai înscris șapte puncte (3/7 la dublu, 1/2 la aruncări libere), a prins un revenire, a făcut un assist și a blocat șutul unui adversar. Indicele de eficiență al lui Kotsar a fost de șapte.

Baskonia a pierdut prima repriză cu scorul de 42:47, dar a câștigat al doilea sfert cu 11 puncte și astfel a luat conducerea. În al patrulea sfert, avantajul a fost redus pentru scurt timp la 11 puncte, dar cu Baskonia în frunte cu 74:68, cu mai puțin de șapte minute rămase în timpul regulamentar, Ivanovic a decis să-l pună pe Kotsari pe bancă. Cu toate acestea, Matthew Costello, care l-a înlocuit, a fost în mod clar în probleme sub coș în fața starului Barcelonei Yann Vesely, iar echipa gazdă a reușit să revină în joc.

READ  România uimește Turcia la turneul de cricket masculin EuroVolley 2023

Când au mai rămas două minute până la finalul meciului, Barcelona a trecut ceva timp în avantaj după cele două goluri ale lui Vesely (84: 82) și nu a cedat niciodată conducerea. După aruncările libere ale lui Veseli, avantajul a ajuns la plus patru cu 22 de secunde rămase, iar Marcus Howard a putut să răspundă la asta patru secunde mai târziu cu un triplu, dar asta a fost tot, iar aruncarea liberă a lui Veseli cu cinci secunde înainte ca sirena finală să sune Barcelona 89. câștig: 85.

Vesely a devenit cel mai bun câștigător cu 23 de puncte, în timp ce Howard a marcat 21 de puncte.

În timp ce Barcelona (13 victorii și 6 înfrângeri) ocupă locul trei în clasamentul ligii, Baskonia (10-9) împarte locurile opt și unsprezece cu Monaco, Partizan și Valencia. pe. În runda următoare, Baskonia îl va găzdui pe Monaco pe 9 ianuarie.