Arbitru video | Cine a scăpat pe cineva și a ținut piciorul călcându-l în picioare? – Soccernet.ee

Arbitru video |  Cine a scăpat pe cineva și a ținut piciorul călcându-l în picioare?  – Soccernet.ee

Video Arbitrul continuă să analizeze situația din Premier League. În turul al doilea, un meci a atras cea mai mare atenție, dar a fost luată și o decizie cu mai multe fațete într-un meci în care câștigătorul a fost în cele din urmă clar.

Inițial, arbitrii de la Kuressaare au fost nevoiți să evalueze situația în care a fost marcat golul, dar chiar înainte, mai mulți bărbați s-au prăbușit în suprafața de pedeapsă. Ce a început reacția în lanț și cum să ajungem la decizia corectă? În Bade, arbitrul principal a primit sprijin activ din partea arbitrului asistent, în timp ce în Capitală, arbitrul de pe teren a trebuit cândva să refuze politicos oferta unui arbitru video.

Cazuri selectate:

1. Gol, fault sau fault?

Vreun joc? Meciul din turul doi din Premier League Kuressaare – FCI Levadia (0:6) Pe 9 martie.
Ce s-a întâmplat?
În minutul 33, atacantul Levadia, Joao Pedro, a marcat un gol. Mijlocașul Levadia, Mikel Ainsalo, care a fost depășit, a căzut cu un moment mai devreme în suprafața de pedeapsă, dar fundașul Kuressaare Ralph Sander Sovinomi a căzut și el în acest proces.
Care a fost decizia? Arbitrul șef Kristo Koljastinen a considerat inițial golul legal, dar arbitrul video Juri Frischer l-a chemat pe ecran pentru a revizui situația, iar Koljastinen a anulat golul.
De ce a fost important incidentul? Menținerea la două goluri ia oferit lui Kuresaari o șansă mai mare de a reveni în joc. Din punctul de vedere al arbitrilor, situația ilustrează o succesiune potențial complexă de evenimente pe teren.

2. Care parte a corpului a fost folosită pentru a trimite mingea peste linia porții?

READ  Bayern München a fost încoronat cel mai puternic brand de fotbal din lume, iar consecințele ESL au rănit elita Europei.

Vreun joc? Meciul din turul doi din Premier League Echipa orasului platit – Nome United (3:1) pe 10 martie
În minutul 55, confuzia din fața porții s-a încheiat când fundașul lui Bade, Deheinho Möringen, a trimis mingea peste linia de poartă a lui United.
Care a fost decizia? Arbitrul principal Kevin Kaifuja a apreciat inițial lovitura ca fiind legală. Cu toate acestea, arbitrul asistent Nemi Nimlayo a subliniat imediat că ar putea exista un truc în situație, iar arbitrul video Tanel Obrus ​​​​a început să verifice. Ca urmare, s-a chemat un handbal și golul a fost anulat.
De ce a fost important incidentul? Bade nu a obținut avantajul celor trei goluri care ar fi decis cel mai probabil soarta meciului.

3. Ai călcat oricum pe picior?

Vreun joc? Meciul din turul doi din Premier League FC Vlora – Talina Kalev (2:2) pe 10 martie.
În minutul 43, mijlocașul Florei Tristan Pageau a căzut în suprafața de pedeapsă Calif după un duel cu fundașul Calif.
Care a fost decizia? Arbitrul Grigory Oshumkov a permis ca meciul să continue.
De ce a fost important incidentul? Florei i-ar fi acordat un penalty pentru fault care le-ar fi permis să egaleze scorul înainte de pauză.

4. Dacă piciorul a fost călcat, de ce să te uiți atât de mult timp la el?

În minutul 71, mijlocașul Florei Tristan Pageau a întârziat într-o luptă cu fundașul Kalev Daniil Sochugov și i-a călcat piciorul.
Care a fost decizia? Arbitrul principal, Grigory Oshumkov, i-a arătat cartonașul roșu lui Pageau. Arbitrul video Gagnar Jakobsson a verificat situația mult timp și, în urma examinării, a susținut eliminarea.
De ce a fost important incidentul? Flora a fost devansată pe teren în ultimele douăzeci de minute ale jocului.

READ  Antrenorul Wallabies, Eddie Jones, îl selectează pe debutantul Ben Donaldson în poziția de linebacker

5. Cine a fost ultimul bărbat?

În minutul 89, atacantul Florei Mark-Anders Lebek a decolat, iar fundașul Calif George Bank a greșit oprindu-l.
Care a fost decizia? Arbitrul principal, Grigory Oshumkov, i-a emis un cartonaș galben fundașului. Dar arbitrul video Gagnar Jakobsson l-a chemat pe Oshumkov pe ecran ca urmare a inspecției pentru a analiza o posibilă situație de cartonaș roșu. Cu toate acestea, Oshumkov a păstrat decizia sa inițială de a se limita la cartonaș galben.
De ce a fost important incidentul? Dacă Punk ar fi fost eliminat, i-ar fi oferit Florei posibilitatea de a juca 10v10 în ultimele minute și, astfel, ar fi avut șanse mai mari de câștig.

***

Pentru al treilea sezon consecutiv din Premier League, Video Arbitrul alege cele mai frecvente situații din fiecare rundă. De ce decizia a fost luată într-un fel și nu în altul? Au avut dreptate sau greșite judecătorii? „Video Judge” răspunde la toate acestea.

Subliniem că analiza ulterioară a situațiilor necesită timp, motiv pentru care Video Arbitrul trece în revistă în fiecare săptămână acele episoade din Premier League care au avut loc pe teren în săptămâna precedentă. Judecătorii EJL, conduși de Hannes Kasik, șeful Departamentului Arbitrilor, precum și Christo Tofer, ofițerul de poliție al Curții Euro, explică motivele din spatele deciziilor arbitrilor video.