Armenia și România au rezervat mai multe locuri la Tokyo 2020 în calificările UWW

Doi dintre luptătorii Armenia și România s-au calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020 la categoriile masculine greco-romane în a treia zi a calificărilor Jocurilor Olimpice Mondiale Unite (UWW) de la Sofia, Bulgaria.

Cu doi luptători în Tokyo 2020 care plasează locuri în fiecare categorie, câștigătorii semifinalei s-au calificat la Jocurile Olimpice.

La categoria 130 kg, finlandezul Ilias Kuzmanen l-a învins pe Mykola Kuchme din Ucraina într-un meci de 1-1.

Kosmanen îl va înfrunta pe românul Alain Aleksuk în finală, după ce l-a învins pe polonezul Rafal Krajevsky cu 5-0.

La categoria 97 kg, cehul Artur Umarov a obținut o victorie confortabilă cu 6-1 împotriva lui Felius Laurenitis din Lituania.

Umarov îl va înfrunta pe ungurul Alex Suzuki după ce a câștigat cu 8-0 pe italianul Nikoloz Kakilashvili.

La categoria 87 kg, sârbul Zorabi Datunashvili l-a învins pe rusul Davit Chakvetadze într-un meci de 1-1.

Adversarul său în finală va fi Ivan Hocklik, care l-a învins pe suedezul Christopher Berg cu 4-1.

La categoria 77 kg, azerul Rafik Huseynov a ajuns în finală, învingându-l pe sârbul Victor Nimes cu 4-1.

Huseynov îl va înfrunta pe bulgarul Ayk Manatsakyanian după ce l-a învins pe turcul Fatih Genghis cu 3-2.

La categoria 67 kg, ucraineanul Parviz Nasipov a obținut o victorie confortabilă cu 10-3 asupra japonezului Sh وج jo Takahashi.

READ  Uniunea Europeană acordă 357 milioane EUR pentru modernizarea sistemelor de apă din Satu Mare, Braila

Nesipov o va înfrunta pe Karen Aslanian din Armenia în finală, după ce a învins-o cu frunte pe Mamadasa Sila din Franța cu 3-1.

La categoria 60 kg, l-a învins pe Roman Victor Siobanu în toamnă la Dato ‘Cherkharchvili din Georgia.

Siobanu o va întâlni pe Armenia Milikian, care a învins-o pe coreeana de sud Hanja Chung cu 5-2.

În altă parte, în sala de sport Arena Armeec, au avut loc meciuri de lupte feminine, deși pe covor a fost identificată o singură medalie de aur.

La categoria feminină de 53 kg, rusoaica Olga Khoroshavetseva a învins-o pe românca Andrea Beatrice Anna cu 6-0.

Medaliile de aur s-au decis în categoriile rămase prin diferența de accidentare, indianul Sima Sima câștigând 50 kg, rusul Veronica Chumikova 57 kg, rusul Lyubov Ovcharova 62 kg, bulgarul Mimi Khristova 68 kg și ucraineanul Alla Belinska cu 76 kg. .

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *