Audentes SG/Youth, care a pierdut meciul de deschidere, a avansat în semifinale

În timp ce în turneul principal, Audentes SG/Youth și TBD Pharmatech/Kastre au câștigat cu 3:1 în meciul lor de acasă, Tallinn a fost mai bun în primul meci din seria sferurilor de finală cu un scor de 3:2. În cea de-a doua întâlnire de astăzi din sferturile de finală de la NET Sports Hall, echipa gazdă TBD Pharmatech/Kastre a câștigat jocul de deschidere cu un scor de 25:16, dar a pierdut următoarele trei și s-a reglat cu scorul de 1:3 (25:16). , 18:25. , 23:25, 21:25) pierdere.

Nora Limber, care a primit cea mai mare încărcătură de atac cu 36 de ridicări, a executat 15 dintre ele (42%) și a adăugat patru ași pentru victorie. Caterina Cicetti a rezolvat 16 atacuri la 1 punct (eficienta 48%), a adaugat 1 bloc si 1 din 11 asi pentru Audentes SG/Youth Team, pentru un total de 18 puncte. Eficiența de +13 a lui Cicetti se dovedește a fi cea mai bună din joc. Carlotta Catai a adăugat 15 puncte. Lisette Luce a marcat 14 puncte, Lil Kandema a marcat 12 puncte, iar Beret Hiey a marcat 9 puncte pentru gazde.

Ambele echipe feminine au avut o rată de primire pozitivă de 44%, dar Audentes SG/Youth au avut ceva mai mult succes în atac, înregistrând 44% din atacuri. Eficiența atacului învins a fost de 39%. Echipa gazdă a marcat nouă puncte, iar oaspeții au marcat opt ​​puncte.

Pe 8 martie de la ora 19, la Sala Sporturilor Pärnu va avea loc al doilea meci din seria sferurilor de finală dintre Pärnu Sports School și TalTech. TalTech a câștigat prima întâlnire cu un scor de 3:0. Viljandi Metal și University of Tartu/Big Bank își vor continua seria de sferturi de finală la Viljandi pe 12 martie de la ora 19:30, echipa feminină din Tartu fiind mai reușită cu un scor de 3:0 în meciul de deschidere. Un loc în semifinale a fost asigurat de Rye Sports School/VIASTON.