Jokic a realizat o triplă-dublă și Denver a învins Boston pentru a doua oară | Baschet

Jokic a realizat o triplă-dublă și Denver a învins Boston pentru a doua oară |  Baschet

În NBA, campioana-apărătoare Denver Nuggets a învins joi echipa cu cel mai bun raport câștig/înfrângere din ligă, Boston Celtics, cu 115-109.

Denver (43-20) a intrat în a doua repriză cu un avans de 62:54, iar Boston (48-14) a marcat primele opt puncte în al treilea sfert, dar la finalul reprizei echipa gazdă a condus cu 14:5. Boom și diferența a crescut la zece puncte. La sfârșitul jocului, Boston a avut și șansa de a prelua conducerea când două șuturi de la distanță de la Jrue Holiday au redus avantajul la două, dar Jayson Tatum a ratat un 3-pointer cu 45 de secunde înainte de soneria finală.

Nikola Jokic a marcat o triplă-dublă cu 32 de puncte, 12 recuperări și 11 pase decisive, în timp ce Jamal Murray a contribuit cu 19 puncte la victorie. Boston a fost condus de Jaylen Brown, care a adunat 41 de puncte și a luat 14 recuperări, iar Kristaps Porzingis a adăugat 24 de puncte și a luat 12 recuperări.

Boston a pierdut două meciuri consecutive în noiembrie anul trecut, în timp ce Denver a învins Boston în ambele meciuri din sezonul regulat.

Anthony Edwards a marcat 44 de puncte pentru a-i conduce pe Minnesota Timberwolves, liderii Conferinței de Vest (44-19), la o victorie cu 113-111 în fața Indiana Pacers (35-29), iar lateralul Indiana Aaron Nesmith a excelat și el în ultima secundă. Salvați.

Dallas Mavericks (35-28) au încheiat o serie de trei înfrângeri consecutive învingând Miami Heat (35-27) 114-108. Luka Doncic a adunat 35 de puncte, a luat 11 recuperări și a oferit 11 pase decisive, iar starul sloven a devenit al doilea jucător după Russell Westbrook care a marcat o triplă-dublă cu 30 de puncte în cinci jocuri consecutive.

READ  Norvegia vs Scoția: În interiorul contrastului dintre Erling Haaland și Martin Odegaard începe pe scena internațională | știri despre fotbal