Bale și-a distrat fosta echipă cu 43 de puncte, iar Thunder a avut nevoie de două perioade suplimentare Baschet

Bale și-a distrat fosta echipă cu 43 de puncte, iar Thunder a avut nevoie de două perioade suplimentare  Baschet

În NBA, Phoenix Suns a obținut o victorie solidă luni seară, când Bradley Beal a marcat 43 de puncte împotriva fostului său club din orașul natal, Washington Wizards. Totuși, meciul dintre Oklahoma City Thunder și Toronto Raptors a fost mai intens și a necesitat două prelungiri.

Phoenix a preluat controlul încă de la început, deținând un avans de 14 puncte la sfârșitul primului sfert. Suns au condus cu 21 de puncte în prima repriză, iar în sfertul decisiv diferența a crescut la 32 de puncte. La finalul meciului, scorul echipei oaspete a fost 140:112 (42:28, 37:30, 37:28, 24:26).

Bradley Beal, care a fost selectat al treilea de către Wizards în draftul de talente din 2012, s-a întors pentru prima dată pe fostul său teren de acasă și a marcat 43 de puncte ca bărbat pe teren. Beal a luat patru șuturi de la distanță și a tras 76,2 la sută din teren. El a oferit și șase pase decisive.

„Cunosc puțin această sală”, a spus atacantul după meci. „Astăzi a fost atât de minunată. Am putut să mă întorc în orașul în care am venit de ziua mea de 19 ani și unde am crescut ca bărbat. Am multe amintiri bune aici.”

Kevin Durant a adăugat 18 puncte, iar Jusuf Nurkic a adăugat la fel, obținând 13 recuperări și opt pase decisive. Cel mai bun marcator al Washingtonului a fost extremul israelian Deni Avdia, care a încheiat meciul cu 24 de puncte.

Liderul Conferinței de Vest, Oklahoma City Thunder, a vizitat Toronto, unde gazda Raptors a început bine. La finalul primului sfert, Raptors conduceau cu zece puncte, iar la pauză diferența crescuse la 16 puncte. Toronto a condus cu alte 23 de puncte în al treilea trimestru, dar Thunder a redus diferența la șase puncte în următoarele șase minute.

READ  ITA „conștientă de termenele limită ale Tokyo 2020” în ceea ce privește tratarea interdicției de dopaj cu halterofilia

Thunder a controlat cea mai mare parte a sfertului decisiv, dar Toronto a luat un avans de două goluri la un șut al lui Immanuel Quickley cu un minut rămas. Cu cinci secunde înainte de sirena finală, Thunder l-a eliberat inteligent pe Aaron Wiggins, care a dus jocul în prelungiri cu un layup de la scoruri.

Raptors au luat conducerea în prelungiri, dar șutul precis de la distanță mare al canadianului Shai Gilgeous-Alexander cu un minut înainte de finalul prelungirilor a egalat scorul, după care nu s-au mai marcat goluri. În a doua prelungire, Thunder a lovit un ritm șase-zero de 124:123 și și-au menținut succesul până la sfârșitul meciului, câștigând un dur 135:127 (23:33, 24:30, 34:24, 29:23). , 8:8, 17: 9) Victorie. .

Thunder Guard Josh Guede a fost cel mai bun marcator cu 24 de puncte, șase pase decisive și șase recuperări. Alți patru jucători de la Thunder au marcat cel puțin 20 de puncte, Gilgeous-Alexander a marcat 23 de puncte, a acordat 14 pase decisive și a renunțat la o singură revenire pentru a finaliza o triplă-dublă.

RJ Barrett a fost cel mai productiv pentru Toronto, cu 23 de puncte și șapte panouri. Jakob Poeltl și Quickley au avut ambii duble duble – Poeltl a contribuit cu 19 puncte și 12 recuperări, iar Quickley a adăugat 11 pase decisive la cele 17 puncte ale sale.