Jörgen-Matthias Talviku a fost la doar două locuri distanță de cursa finală din AMA Supercross din Birmingham

Talvik a făcut parte din Grupa B în calificările pentru clasa 250 Ida. A trecut perfect de cronometru, conducând în grupa lui până în turul doi. După trei seturi în total, s-a clasat pe locul 15 la general cu timpul său și cu siguranță și-a asigurat trecerea la programul principal al serii.

În cursa sa preliminară, Talviku a făcut un start foarte bun și în primul viraj s-a aflat printre lideri și într-o poziție care a dus direct în finală. Dar în prima tură, Talvico a ieșit din pistă, pierzând multe locuri și coborând pe locul 14. În timpul rămas, Talvik a reușit să-și îmbunătățească poziția cu o poziție și a terminat pe locul treisprezece. Până la urmă, finala mai era la 19 secunde distanță.

În cursa de consolare, a fost necesar să se plaseze printre primii patru pentru a câștiga un loc în finală. Taalvik a avut un alt start reușit și a revenit din turul de deschidere pe locul șapte. Pe toată durata cursei, Talviku a reușit să dea dovadă de viteză bună și a luptat pentru fiecare poziție. Concurenții au fost agresivi și au încercat să-l tragă pe omul nostru de pe pistă de mai multe ori, dar nu au reușit. Jürgen Matthias a luptat până în ultimul tur pentru conducere, care de data aceasta abia a fost atins. A ajuns pe linia de sosire pe locul șase, la doar 5 secunde distanță de ultimul loc.

Jürgen Matthias Talvico: „O zi de competiție plină de progres! A fost o plăcere să obțin al 15-lea timp în cronometru, ceea ce arată încă o dată că mergem în direcția bună și că există potențial. În cursa de căldură, am a avut un început foarte bun și am intrat pe viraj pe locul 2 lângă Vialli.Din păcate, din cauza agitației din primul tur, am ieșit din pistă pe beton și am pierdut vreo 8 locuri pentru a ajunge pe un frumos loc al 7-lea care m-ar fi băgat direct în finală dacă aș fi putut termina acolo.El a terminat pe locul 13.

READ  Unde să urmărești UEFA Europa Conference League: parteneri TV, transmisiuni în direct

Am reușit să mă reorientez bine pe scurta pauză și am avut o călătorie grozavă cu Ultima șansă. Am terminat exact pe locul 6 in grupa si ultimul loc nu a fost cu mult in urma locului 2. Desigur, acest lucru este enervant, dar este un stimulent pentru viitor și este o plăcere să vezi progrese! Am terminat și pe locul 24 la Birmingham, care este cel mai bun rezultat al carierei mele, precum și rezultatul pentru echipă în ansamblu, așa că sunt câteva lucruri pozitive! Mulțumim tuturor care își țin degetele încrucișate acasă și locuiesc împreună! asta inseamna mult pentru mine!”

Următoarea etapă va avea loc în acest weekend la Indianapolis.