Vinicius s-a accidentat în timpul încălzirii, iar prestația lui Real Madrid a fost de 90+3 în meciul derby. Un minut fără victorie – Soccernet.ee

Vinicius s-a accidentat în timpul încălzirii, iar prestația lui Real Madrid a fost de 90+3 în meciul derby.  Un minut fără victorie – Soccernet.ee

Real Madrid, liderul Ligii Spaniole, a pierdut puncte după ce a condus cu 1-0 în cea mai mare parte a meciului, dar s-a mulțumit cu un egal 1-1 cu Atletico Madrid în derby.

Presa spaniolă a informat că atacantul lui Real Madrid, Vinicius Junior, a fost accidentat în timpul încălzirii, iar antrenorul Carlo Ancelotti a făcut o schimbare de urgență în formația de start pentru a-l înlocui pe Vinicius cu Brahim Diaz. S-a dovedit a fi o lovitură de geniu, căci Diaz a fost cel care a dat conducerea lui Real Madrid în minutul 20, când a primit mingea între fundași în suprafața de pedeapsă a lui Atletico și a pus-o în spatele lui Jan Oblak.

În minutul 48, Atletico a marcat o lovitură de colț, când Stefan Savic a reușit cu capul lovitura de colț a lui Antoine Griezmann în plasă.

Repriza secundă a fost martora mai multor situații îndoielnice, jucătorii lui Real Madrid au căzut după contact în suprafața de pedeapsă a Atletico, dar fluierul arbitrului s-a oprit și Arbitrul Asistent Video (VAR) nu a intervenit. Real Madrid nu a putut să-și mențină conducerea până la final, Memphis Depay l-a extins cu 90+3. În minutul, pasa lungă a lui Savic a trecut în fața porții, când Marcos Llorente a marcat mingea de pe transversală.

Având în vedere că Girona nu a putut reuși mai mult de o remiză fără goluri împotriva Real Sociedad cu o zi înainte, Real Madrid se află în fruntea tabelului cu două puncte. Campioana Barcelona este pe locul trei, la opt puncte de Real Madrid. Atletico ocupă locul patru, la trei puncte în spatele Barcelonei.

Celta Vigo a învins Osasuna cu 3-0 în deplasare, Jurgen Strand-Larsen și Luca de la Torre înscriind de două ori în spațiul de un minut la jumătatea primei reprize, iar Anastasios Dovikas adăugând un al treilea târziu. Real Betis și Getafe au egalat 1-1 când Isco și Mason Greenwood au marcat goluri dintr-o lovitură de pedeapsă, în timp ce Villarreal și Cadiz au egalat 0-0.