Baskonia, blocată în mlaștină, a câștigat o victorie incredibilă

Din punctul de vedere al Estoniei, meciul a început bine, ambii bărbați urcând pe teren în formația de start. Din păcate, aici se epuizează lucrurile bune. Kotsar a greșit de două ori în mai puțin de un minut și a avut o mână la o lovitură, iar Dusko Ivanovic l-a dus pe bancă 2:52 mai târziu.

Rist a alergat mai mult cu aproximativ un minut în prima repriză, dar nici nu a putut duce mingea în coș. Kotsari a fost uscat în puțin mai puțin de cinci minute. Baskonia s-a prăbușit în al doilea sfert și a mers la vestiar cu o înfrângere de 26:37.

Chiar și la începutul reprizei secunde, capătul tunelului părea la fel de întunecat ca începutul. La vârf, vizitatorii din Grecia au condus cu un timp de 48:31, dar vântul s-a schimbat. Baskonia a început să pună mingi ca portocalele în coș și a revenit în joc la începutul perioadei decisive cu scorul de 50:53.

Al patrulea sfert a fost tensionat, dar când mijlocașul lui Baskonia, Matthew Costello, a făcut o refacere stupidă și un fault nesportiv cu 1:16 rămas de joc, părea că trenul părăsește gară. alarma falsa.

Kostas Sloukas a efectuat o singură aruncare liberă (73:70), iar Shima Muneke a oprit atacul ulterior blocând un șut. Același bărbat a devenit rapid un erou pe cealaltă parte a terenului, înscriind un triplu cu 53 de secunde înainte de a suna sirena finală (73:73).

Omul de la Overfield Kendrick Nunn (25A) a încercat de două ori să răspundă la aceeași întrebare, dar fără rezultat. De data aceasta, onoarea șutului câștigător a revenit mijlocașului american de la Baskonia Cody Miller-McIntyre, care a ratat un șut la mijlocul terenului cu doar 0,9 secunde rămase pe tabela de marcaj. Panathinaikos și-a luat încă un minut să se gândească și a reușit să șuteze, dar Konstantinos Mitoglou a ratat din poziția de mijloc.

READ  România găsește o gaură de dronă după atacurile rusești asupra infrastructurii ucrainene

Astfel, Baskonia a urcat în tabel, ca și Panathinaikos, după 10 victorii și 8 înfrângeri, pe care le-a împărțit (dacă nu se numără tie break-urile) 5-11. pe. Da, programul Europa League este foarte strâns.