Bun! Ingrid Neill a ajuns în finala turneului într-un turneu de nivel înalt

Bun!  Ingrid Neill a ajuns în finala turneului într-un turneu de nivel înalt

Duoul estonio-norvegian a început meciul de o oră și jumătate cu pauză în primul set, dar a permis adversarilor să-și rupă serviciul imediat în jocul următor. La 3:4, adversarii au spart din nou și apoi au luat un avans de 40:0 în al nouălea joc. Neal și Ikeri au reușit să salveze trei puncte de set și să ajungă la egalitate, dar în final victoria decisivă în meci a revenit tenismenilor ruși.

În al doilea set, Neal și Iker au pierdut serviciul 2:2, dar au reușit să-și rupă serviciul imediat. La 5:4, au spart serviciul adversarului pentru a doua oară, asigurând astfel setul.

Neil și Ikeri au primit setul decisiv, care a fost considerat o finală în ritm rapid, cu un început fulger, luând conducerea cu 5-0. Până la urmă, a fost o victorie solidă, iar adversarilor nu li s-a permis niciodată să reducă diferența la mai puțin de patru puncte.

Concurenți puternici îi așteaptă sâmbătă în semifinale. Este ceha Barbora Krejcikova, care a câștigat șapte titluri de Grand Slam la dublu și a câștigat Jocurile Olimpice de la Tokyo, alături de campioana US Open 2020, germană Laura Siegmund.

În cea de-a doua semifinală, duoul chino-american Shuai Zhang – Bethany Mattek-Sands se va întâlni cu rusoaica Veronika Kudermetova și tenismenul taiwanez Hao Qing-chan.

Miercuri, în optimile de finală, Neal și Iker le-au învins pe italiene Sarah Errani și Yasmine Paolini cu scorul de 6:4, 1:6, 10:6.

Neal, 25 de ani, a mai câștigat WTA 500 cu Iker o dată, când a triumfat la Tokyo la sfârșitul lunii septembrie a anului trecut.