Nel a învins femeile din Rusia și a ajuns în semifinalele turneului la nivel înalt | Tenis

Nel a învins femeile din Rusia și a ajuns în semifinalele turneului la nivel înalt |  Tenis

Jucătoarea de tenis estonă Ingrid Neill și partenerul ei Ulrike Ekeri le-au învins pe ruse Anastasia Potapova și Vera Zvonareva cu 3:6, 6:4, 10:3 la turneul WTA 500 de la Stuttgart, Germania, și au ajuns în semifinale.

Neal și Ikerri au câștigat 71 la sută din punctele de la primul serviciu și au transformat șase din nouă puncte de pauză în timpul unei oră și jumătate a meciului. În al doilea set, perechea estonă și norvegiană și-au pierdut serviciul cu scorul de 2:2, dar și-au spart imediat serviciul și au egalat scorul general cu al doilea set point în al zecelea joc. În setul decisiv, Neal și Ikeri au luat conducerea cu 5-0, iar apoi adversarul a rămas fără șanse.

Potapova, în vârstă de 23 de ani, a ajuns pe locul 21 în clasamentul mondial de simplu și a ajuns anul trecut în sferturile de finală la Australian Open la dublu, iar Zvonareva, în vârstă de 39 de ani, a ajuns chiar pe locul doi în lume în cea mai mare perioadă a ei. momente proeminente. Viață profesională. Cabinetul său de trofee include trei titluri de Grand Slam la dublu, cu 14 ani despărțind primul de ultimul. Anul trecut, Zvonareva a câștigat turneul de dublu la finala WTA cu germanul Laura Siegmund.

Siegemund îi așteaptă acum pe Iker și Neill în semifinale, unde se va asocia cu a doua cap de serie, Barbora Krejcikova. Cehia este unul dintre cei mai buni specialiști la dublu din toate timpurile, câștigând toate cele patru turnee de Grand Slam (Australian Open, French Open și Wimbledon de două ori) și a fost, de asemenea, încoronat campion olimpic.

READ  Frații Williams care au fost câștigători de Cupă în copilărie și acum - Restenork

Neal, în vârstă de 25 de ani, a ajuns la două finale WTA cu Iker și a câștigat ambele meciuri: în iunie trecut a câștigat turneul WTA 250 de la Nottingham, iar în septembrie a câștigat pentru prima dată titlul categoriei intermediare în Japonia.

Jucătorul de tenis eston Markus Mulder, în vârstă de 18 ani, a fost forțat să cedeze în fața jucătorului de tenis argentinian Sean Hesse (ATP 969.) 6:1, 6:1 în turul doi al turneului ITF M15 de la Dubrovnik, Croația.

În runda de deschidere, Mulder, în vârstă de 18 ani, care a învins-o pe locul trei, Luka Microt (ATP 542), a câștigat 42 la sută din punctele pe care le-a jucat la primul serviciu în meciul de joi, în timp ce adversarul său a câștigat 74 la sută. Hess a transformat șase dintre cele 10 oportunități de break point, în timp ce Mulder a transformat una din șase.