Bigur din etapa a treia: Păcat că s-a întâmplat din nou!

Din lotul de alergători s-a impus olandezul Jelte Krijnsen (Parkhotel Valkenburg; 4:16.30), în fața suedezului Jacob Söderqvist (echipa suedeză) și a norvegiei Storm Ingebrigtsen (echipa Kop-Repsol). Grupa principală a pierdut 26 de secunde în fața câștigătorului și a terminat pe locul 18. Dintre pilotii Vuelta-Tartu din 2024 de la CCN, Lauri Tamm a fost pe locul 39, Aaron Os pe 41, Christian Klevgaard pe 48, Alex Christus pe 53, Szigemantas Matuszevicius pe 119 și Sim Keskonen. .

„Slujba mea a fost să aștept finalul și asta am făcut. M-am salvat cât am putut. Era treaba restului echipei să se alăture grupului de concurenți, dar, din păcate, nimeni nu a reușit”, Bajor. a spus după cursă. „Concurătorii au fost eliberați și echipele au început după aceea.” Dețin controlul cursei, dar diferența nu s-a redus. Este regretabil că acest lucru se întâmplă din nou, dar ce poți face? Acesta este ciclism. „M-am simțit bine și sunt încă optimist în ceea ce privește următoarele zile”.

Suedezul Edvin Lovidius (naționala Suediei) a ocupat primul loc în clasamentul general, pierzând cu Stijn Damen (echipa de ciclism Volker Wessels) cu o secundă și cu Söderqvist cu două secunde. Australia (+0,42) este pe locul 35, Bajor (+0,42) pe locul 37, Crastus (+0,42) pe locul 42, Klevgaard (+1,02) pe locul 89, Tam (+3,25) pe locul 109, Matuszevicius (+3,51) pe locul 111 Kiskonen (+5.43) 114. .

Sâmbătă se va parcurge o distanță de 121 de kilometri în turul cu bicicleta.

READ  Nadal s-a luptat uneori în timpul victoriei în patru seturi la Australian Open