Remarcabila serie de 135 de zile a lui Kalev/Cramo s-a încheiat la Ventspils

Kalev/Cramo au început foarte prost meciul de la Ventspils, tocmai din punct de vedere al execuției. Echipa gazdă, care a avut un avantaj marți față de echipa Estoniei 91:65, a văzut imediat o oportunitate. Letonii au acționat cu încredere atât în ​​atac, cât și în lupta de masă. Datorită acestui lucru, au câștigat primul sfert cu un timp de 21:15 și au trecut la pauză cu un avans de 49:33.

La începutul reprizei secunde, numărul lui Ventspils a crescut la 18 puncte în câteva momente, dar Kalev/Cramo nu au fost complet învinși. Ventspils a intrat în sfertul decisiv cu un avans de 64:51.

În sfertul decisiv, Calif/Cramo au reușit să dea dovadă de apărare vizibil mai agresivă, iar adversarii au fost nevoiți să ia decizii mai dificile. La început, presiunea a obținut succes, când la 6:40 înainte de finalul meciului, distanța a fost atinsă cu opt puncte (58:66). Totuși, nu au reușit să realizeze mai mult și în cele din urmă Ventspils a câștigat cu scorul de 85:70.

În tabăra învingătorilor, căpitanul Arturs Osig a strălucit cu 21 de puncte. Leonards Jaunzim l-a susținut cu 16 puncte și nouă recuperări, dintre care șase au venit din linia ofensivă. În rândurile Calif/Cramo, trei bărbați au ajuns la note de două cifre. Krygor Hermit a marcat 17, Ben Shongo 12, iar Martin Dorbek a marcat 10 puncte.

Aceasta a fost prima înfrângere pentru Kalev/Kramu în liga comună dintre Estonia și Letonia din 25 octombrie, când Letonia a pierdut în fața ucrainenei Prometi. Aceasta a fost singura pierdere suferită de campioana Estoniei în sezonul regulat. Astfel s-a încheiat seria de victorii a lui Kalev/Cramo de 24 de meciuri și 135 de zile.

READ  Astăzi la Delphi TV | Jocul săptămânii: Kela, visătoare la playoff, găzduiește imprevizibila Rapla

Meciul decisiv dintre Kalev/Cramo și Ventspils va avea loc marți săptămâna viitoare la Tallinn.