Campioana Estoniei la badminton a ratat cu puțin timp semifinalele din Slovacia | Badminton

Campioana Estoniei la badminton a ratat cu puțin timp semifinalele din Slovacia |  Badminton

Campionul Eston la badminton, Tore Kilke, a ajuns în sferturile de finală ale turneului Future Series de la Bratislava, Slovacia, unde a pierdut 19:21, 21:23 în fața de Karan Rajan Rajarajan, locul trei.

Kilik l-a întâlnit pe turcul Yusuf Yasar în optimile de finală și și-a învins rivalul cu timpi de 21:11, 18:21 și 21:9. Yasar a condus meciul de vineri cu 4:0 și 7:2, apoi Kilk și-a intrat încet în ritm, iar când a plecat la o pauză de băutură, estonianul a luat conducerea pentru prima dată 11:10. A doua jumătate a jocului a fost în întregime a lui Kilgie, care au luat conducerea cu 10-0 și în doar zece minute primul joc sa încheiat.

Începutul celui de-al doilea meci a fost similar cu primul. Kilic a trecut cu 0:4 și deși au ajuns rapid la egalitate 5:5, mica inițiativă a fost lăsată în seama turcului. În repriza secundă, Yasar a condus cu 11:9 și 13:9, iar Kilic a revenit în meci, câștigând patru puncte consecutive și conducând 16:14, dar cu scorul egal la 18:18, badmintonul turc a ajuns la minge de meci. cu ajutorul a două lovituri de atac Două minute mai târziu, i-a fost acordat punctul decisiv cu racheta lui Kilkee, iar mingea a zburat în afara terenului.

În cel de-al treilea joc, Kilkee nu a lăsat nimic la voia întâmplării, deoarece a condus cu 4:1 și 10:3. Apoi, o lovitură de 5-0 a mărit avantajul Estoniei la 15-5, iar jocul de zece minute s-a încheiat cu Kilkee câștigând cu 21-9.

În sferturile de finală, Kilk l-a înfruntat pe Karan Rajan Rajarajan, reprezentând Danemarca, după-amiaza și a trebuit să accepte înfrângerea în două etape. În meciul de deschidere, Kilk a condus în continuare cu 6:5, apoi Rajarajan a condus cu 9:7 și și-a mărit succesul la 15:8 în cel mai scurt timp. Kilk a redus deficitul la încă două puncte și apoi a mai salvat două puncte în meci, dar a treia minge care a zburat de-a lungul graniței din bâta lui Rajarajan a fost ratată.

READ  Calificări la Euro 2024: Cine se poate califica în această săptămână?

În al doilea meci, adversarul a câștigat patru din următoarele cinci puncte la 14:14, iar Kilk a reușit să egaleze încă de două ori, dar Rajarajan a marcat al 22-lea punct cu o lovitură rapidă peste fileu, iar Kilk a trimis mingea pe lângă poartă. Următorul contraatac. Cele două meciuri se încadrează într-un total de 39 de minute.