Campioana mondială Spania a adăugat Cupa Ligii Națiunilor în cabinetul lor de trofee de fotbal

Campioana mondială Spania a fost încoronată prima câștigătoare a Women’s Nations League, după ce a învins Franța cu 2-0 în finală.

Jucând în fața fanilor lor la Sevilla, Spania a luat conducerea în minutul 32 cu un gol de Aitana Bonmat, iar Mariona Caldente a completat scorul final în minutul 53. Franța, care a fost fără dinți în atac, a făcut doar două șuturi în timpul meciului. , și niciunul dintre ei nu a intrat în cadru.

„Acum șase luni am devenit campioni mondiali și acum am câștigat Liga Națiunilor, ce ați putea cere mai mult”, a spus marcatorul golului de la deschidere după meciul Ponmat. „Ceea ce am realizat este de necrezut. Nu există plafon pentru abilitățile noastre. Mai întâi titlul Cupei Mondiale, acum Liga Națiunilor și apoi medalia de aur olimpică”, a adăugat Bonmatti.

Olanda și Germania se vor înfrunta în meciul de pe locul trei. Câștigătorul meciului primește un bilet la turneul de fotbal de la Jocurile Olimpice de la Paris.

Naționala feminină a Estoniei a strâns zece puncte după trei victorii, un egal și două înfrângeri în subgrupa Secțiunii C a Ligii Naționale și a terminat pe locul doi. Un loc în prima ligă B a fost câștigat de Israel, care a ieșit învingător din subgrupă, în timp ce Estonia, Kazahstan și Armenia, care au concurat în aceeași subgrupă, vor continua să concureze în următoarea serie de competiții la C. nivel.