Câștigătorul de serie Lyon ajunge pentru a 13-a oară în semifinale în Liga Campionilor, starul iernii lui Chelsea înscrie primul său gol – Soccernet.ee

Au fost dezvăluite primele semifinaliste UEFA Women’s Champions League, Olympique Lyonnais și Chelsea London asigurându-se un loc în primele patru.

Lyon a câștigat meciul de deschidere în deplasare cu Benfica Lisabona cu 2-1 și a luat conducerea cu 1-0 în manșa secundă acasă cu câteva minute înainte de pauză prin Delphine Cascarino, dar Marie-Yasmine Aledo-Dango a marcat chiar înainte de pauză pentru a egala. scor 1-1.

La începutul reprizei secunde, Cascarino a marcat egalarea cu 2-1, iar după două meciuri Lyon a condus cu 4-2. În minutele suplimentare, Greg Mbok și Kadiatou Diagne au ajuns la poartă, făcând scorul final 4:1, iar Lyon a avansat cu 6:2 în timpul celor două meciuri.

Echipa feminină de la Lyon a ajuns pentru a treisprezecea oară în semifinale în turneul Royal Euroseries. Nicio echipă feminină nu a reușit vreodată o asemenea ispravă. UEFA Women's Champions League se joacă încă din sezonul 2001-2002. Lyon este cea mai de succes echipă feminină, câștigând titlul de opt ori record. În anii 2016-2020, campionatul Euroseries a fost câștigat de până la cinci ori la rând.

Chelsea a intrat în meciul de reluare, care a avut loc la Londra, cu un avans de trei goluri, Ajax Amsterdam a pierdut cu 3-0 în deplasare. Pe terenul propriu, au egalat cu Ajax 1:1, iar scorul celor două meciuri a fost 4:1.

Mayra Ramirez, care s-a alăturat lui Chelsea de la Levante pentru 500.000 de euro în ianuarie anul trecut (un transfer record în fotbalul feminin la acea vreme), a deschis scorul în prima repriză marcând primul gol în primul ei meci din Liga Campionilor. Chasity Grant a marcat egalarea pentru Ajax la jumătatea reprizei secunde, dar oaspeții nu au putut oferi mai mult.

READ  Iga intră în top zece în WTA după ce a câștigat turneul de tenis Italian Open

Semifinaliștii vor fi stabiliti miercuri când Barcelona se va întâlni cu Bergen Brann și gazda Paris Saint-Germain Haken. Barcelona și Paris Saint-Germain își apără acasă avantajul de 2-1.

Lyon va înfrunta Paris Saint-Germain sau Hacken în semifinale, iar Chelsea va înfrunta Barcelona sau Brann.