Un accident major a pus capăt cursei multor motocicliști de top din Belgia Mikkeles 48. | Ciclism

Un accident major a pus capăt cursei multor motocicliști de top din Belgia Mikkeles 48. |  Ciclism

Cursa de o zi Dwars Door Vlaanderen din Belgia s-a încheiat mai devreme pentru mai mulți piloti de top, cu un accident major la aproximativ 60 de kilometri de la sosire. Estona Madis Mikkels (Intermarsh-Wanti) a terminat pe locul 48.

În grupa principală, cu aproximativ 60 de kilometri înainte de finalul cursei zilei, a avut loc o cădere majoră care a încheiat ziua competiției pentru mulți dintre alergătorii de top.

Wout van Aert, coechipierul lui Mickels, Biniyam Jermay, și Jasper Stuyven, care au câștigat puncte în Turul Franței 2022, au fost nevoiți să abandoneze călătoria, de exemplu. Toți trei au fost duși într-o ambulanță, cu Mads Pedersen, care a câștigat puncte în Turul Spaniei din 2022, implicat în accident.

Americanul Matthew Jorgenson (Visma Team | Bike Rental) a câștigat cursa de o zi, parcurgând o distanță de 188,6 kilometri cu un timp de 4:07,44 minute. Norvegianul Jonas Abrahamsen (Uno-X Mobility; +0,29), care a condus un grup de patru călăreți, s-a clasat pe locul doi, iar Stefan Kung (Groupama-FDJ) a completat primii trei.

Madis Michaels a terminat cursa la trei minute și 48 de secunde în spatele câștigătorului și s-a clasat pe locul 48.

Prestigiosul Tur de ciclism al Flandrei are loc duminică în Belgia.