Cavalerii, după o pierdere uriașă, au încheiat sezonul magic | Baschet

Cavalerii, după o pierdere uriașă, au încheiat sezonul magic |  Baschet

În NBA, câștigătorul final al rundei de deschidere a fost dezvăluit duminică seara, când Cleveland Cavaliers au depășit un deficit de 18 puncte împotriva Orlando Magic și au câștigat cu 106-94 în meciul decisiv.

Meciul de la Cleveland a început bine pentru o echipă tânără și energică din Orlando, care a condus cu zece puncte în primul sfert. În al doilea sfert, avantajul lor a crescut la 18 puncte sub conducerea lui Paolo Banchero, care a marcat 24 de puncte în prima repriză, dar până la sfârșitul primei reprize diferența dintre Cavaliers s-a redus din nou la zece puncte.

Cavaliers au șters avantajul lui Magic în al treilea sfert și au luat un avantaj de opt goluri la începutul sfertului decisiv. Echipa gazdă nu a cedat apoi frâiele și a luat un avans de 14 puncte în sfertul decisiv, câștigând în cele din urmă cu un timp de 106:94 (18:24, 25:29, 33:15, 30:26) în meci decisiv.

Locomotiva Cavaliers a fost linebacker-ul Donovan Mitchell, care a petrecut 45 de minute pe teren și a marcat 39 de puncte în acea perioadă, dintre care 17 au venit la punctul de cotitură în al treilea sfert. „Nu am vrut să merg acasă”, a spus el după meci. „Am muncit din greu ca o echipă. Am fost jos la start, dar ne-am păstrat calmii și ne-am luptat. Am luat ritmul în al treilea sfert.”

Caris LeVert a adăugat 15 puncte, iar mijlocașul Evan Mobley a adăugat 11 puncte și a obținut 16 recuperări. Banchero, care a avut un sezon al doilea impresionant, a terminat cu 38 de puncte, 16 recuperări, trei furturi, două pase decisive și un blocaj.

READ  Calificări la Euro 2023: pronostic România vs Kosovo, ora de start, teren, cap la cap, formații, statistici și detalii live streaming

Cavaliers îi vor înfrunta pe Boston Celtics, echipa cu cele mai multe victorii în sezonul regulat, în turul doi al Conferinței de Est, care a avut nevoie de cinci meciuri împotriva Miami Heat.