Kesklinna KK U14 a fost încoronată campioană Estoniei pentru sezonul 2023/2024 pentru grupa de vârstă G4S NoorteliigaPoiste U14

Viljandi SK/KK QUERCUS (antrenorul Rauno Tamm) și BC KALEV CRAMO/KK SOKUD (antrenorul Marko Savi) s-au întâlnit în meciul pentru medalia de bronz.

În meciul de pe locul trei, echipa Viljandi a început mai bine, câștigând prima repriză cu 11 puncte. Datorită liderilor marcatori Bert Martin și Martin Millen, a existat un avans de 15 puncte înainte de ultimul sfert. Cu toate acestea, KALEV CRAMO/KK SOKUD de la BC nu și-au spus încă ultimul cuvânt și a avut loc o rundă finală furioasă în ultimul sfert, iar egalitatea a fost la egalitate cu 17 secunde rămase. Băieții Viljandi au avut ultimul cuvânt când Martin Millen a îngropat șutul ratat al lui Bert Martin în coș cu un fault în ultima secundă, iar băieții Viljandi au fost răsplătiți cu medalii de bronz cu un scor final de 77:75.

Cel mai bun jucător al lui Viljandi a fost Bert Martin (44 de puncte, 8 recuperări), iar cel mai bun jucător al echipei Sox a fost Paul Oscar Ujamaa (22 de puncte, 25 recuperări). Premiile Top Team sunt acordate de Nike, cel mai mare susținător al baschetului pentru tineret.

Kiili SK/Rae Sports School (antrenorul Siim Palu) și Kesklinna KK U14 (antrenorul Martin Toomas) au dat startul competiției pentru campionat în meciul de seară.

După primul sfert, Kiili SK a condus cu 21:13 și și-a mărit avantajul în al doilea sfert, intrând la pauză cu un avans de 45:33. Kesklinna KK a revenit mai puternic de la pauză și a revenit puternic, câștigând al treilea sfert în 28:17 și al patrulea sfert în 25:17. Când a sunat fluierul final, numerele de pe tabela de marcaj au fost 86:79 în favoarea lui Kesklinna KK U14.

READ  Djokovic îl înfruntă pe Shardy și Kenin îl întâlnește pe Inglis în Australian Open | Sport

Cel mai bun jucător al lui Kesklinna KK U19 a fost Matthias Jani (21 de puncte, 9 recuperări), iar cel mai bun jucător de la Kiili SK/Rae Sports School a fost Romet Saarniit (23 de puncte, 9 recuperări). Premiile Top Team sunt acordate de Nike, cel mai mare susținător al baschetului pentru tineret.

Karl-Heinrich Haback, care a marcat 17 puncte și a obținut 6 recuperări pentru echipa sa în finală, a fost desemnat Cel mai valoros jucător al finalei. Cu premiul Cel mai valoros jucător, Haback a câștigat pantofi de baschet Nike și un suvenir de la Sony Center.