Cei mai buni sportivi ai anului sunt Kaede Kivioga și Henri Rabaud, Antrenorul Anului de Triatlon Marco Albert

Anul acesta Kaede Kivioga a câștigat locul doi în competiția Ironman 70.3 Marbella și locul șase în Mallorca Challenge. În etapa Cupei Europene, cel mai bun rezultat al său a fost locul opt în competiția desfășurată la Melilla, Spania, iar în etapa Cupei Mondiale s-a clasat pe locul 23 la proba de forță desfășurată la Karlovy Vary, Cehia. La Campionatul Mondial Ironman 70.3 a ocupat locul 12, iar la Campionatul European a ocupat locul 14.

Henri Rabaud a urcat pe podium de două ori în seria Cupei Africii anul acesta. A câștigat primul loc la Sharm El Sheikh, Egipt, și locul trei la Yasmine Hammamet, Tunisia. În plus, estonianul a fost învingător în Campionatul Baltic. S-a clasat pe locul 23 la Campionatele Europene Ironman 70.3 și pe locul 31 la Jocurile Europene.

Premiul Antrenorul Anului a fost lui Marco Albert pentru al doilea an consecutiv. Gregor Rasva a fost ales cel mai bun tanar si Timo Gerrit cel mai bun amator. Ambele pot fi antrenate de Albert. Anul acesta, Rasva a câștigat etapa Cupei Juniorilor la Chișinău, Moldova și Dublin, Irlanda, iar în plus, a ocupat locul doi la Panevezys, Lituania și locul trei la Holten, Olanda.

Rasva a terminat pe locul 17 la Campionatele Mondiale de juniori si pe locul 22 la Campionatele Europene, iar Gerrit a fost incoronat campion mondial in competitia Ironman 70.3, castigand la categoria amatori absoluti. În plus, a ocupat primul loc la Ironman 70.3 Lahti, Ironman 70.3 Lanzarote și Ironman Barcelona. Tina Angergarff a fost numită judecătorul anului.