Învinge-l pe Alcaraz Cu siguranță, Djokovic are șansa să facă istorie în finală

Meciul a fost surprinzător de unilateral. Deși spaniolul în vârstă de 20 de ani, care a câștigat Wimbledon anul acesta, a câștigat imediat două puncte de break în jocul de deschidere, până la urmă nu a reușit niciodată să-și spargă adversarul de 36 de ani. Djokovic a spart serviciul în primul set cu scorul de 4:3.

În al doilea set, legenda tenisului sârb a reușit să spargă două jocuri în plus și, în cele din urmă, să câștige meciul într-o oră și 30 de minute.

Alcaraz a lovit zece ași și Djokovic doi. Însă sârbul, câștigător a trei turnee de Grand Slam anul acesta, a câștigat 58% din totalul punctelor din meci (64/111).

„A fost fără îndoială cel mai bun meci al meu din turneu”, a spus Djokovic într-un interviu pe teren după meci. El a adăugat: „A venit la momentul potrivit: nu eram sigur ce mă simt astăzi, pentru că am petrecut ore lungi pe teren în ultimele trei meciuri. Poate că nu am fost suficient de clar în al doilea meci, și mai ales în al treilea meci, dar am intrat în meciul de azi cu mentalitatea potrivită. Am fost știam că va fi foarte intens de la primul punct. A avut imediat o minge care se sparge în jocul de deschidere. Acesta este Carlos: el joacă întotdeauna cel mai bine în jocuri de genul acesta. Am încercat să mă descurc și să răspund în natură. Am reușit să fac asta și am servit bine în momentele importante. „Cred că am întors jocul în favoarea mea când am mers cu 4-3 și am spart jocul. cravată. După aceea am jucat impecabil.”

READ  China Sports Weekly (5.28-6.3) - Shenhua

În finală, Djokovic îl va întâlni pe Jannik Sinner, în vârstă de 22 de ani, care joacă în fața suporterilor echipei gazdă, care l-a învins sâmbătă pe Daniil Medvedev cu scorul de 6: 3, 6: 4 (4), 6: 1. unul împotriva celuilalt în subgrupă, unde tânărul italian a ieșit pe primul loc cu scoruri de 5:7, 7:6 (5), 6:7 (2).

„Acum joacă cel mai bun tenis din viața lui. Acesta este sfârșitul: am fost în această situație de multe ori. Sunt foarte mulțumit de cum mă simt și de cum joc. Sper că mâine pot face tot ce pot. ”, a spus Djokovic.

Pe lângă șansa de a-și răzbuna pierderea în faza grupelor, legenda tenisului își dorește și un al șaptelea titlu de turneu la sfârșitul anului, care să-l facă singurul deținător al recordului. În acest moment, Djokovic este partener cu Roger Federer, ambii având șase victorii.

Finala va avea loc duminică, începând cu ora 19:00.