Cele mai bune patinatoare ale Estoniei au încheiat anul cu o medalie pentru prima dată la o cu totul altă disciplină

Este vorba de Campionatul Estoniei din 2023 pe pista obișnuită, care nu s-a desfășurat din cauza lipsei zăpezii la începutul anului, iar de această dată au participat peste 150 de concurenți din cele trei țări baltice.

La categoria principală feminină, din cauza absenței liderului mondial Daisy Kudri Schneider, marea favorită a fost sora ei mai mică Doris, căreia i s-a oferit o competiție incitantă de către jucătorii de frunte ai echipei Estoniei de schi fond, Kaede și Keede. Kaasiku, familiarizat cu îndrumarea claselor pentru tineri.

În cele din urmă, Doris Cowdrey (Oki Biko), cel mai bun boier, a rămas în urmă pe traseul de 12,3 kilometri, câștigând în 1:11,38. Kaidi (Jukka), care și-a câștigat prima medalie în campionatul Estoniei la orientare, a fost cea mai de succes dintre surorile gemene Kasikos, cu o pierdere de +3,08.

La formatul de bronz, Kaisa Roopa (Rakvere OK, +7.40) a câștigat prima ei medalie individuală a Campionatului Eeti, în timp ce Kaydi Kasik (JOKA, +18.07) a ocupat locul patru.

La categoria principală masculină, campionul favorit și apărător Matthijs Gama (Oki Biko) a câștigat așa cum era de așteptat, timpul său câștigător pe traseul de 21,3 km fiind de 1:49,09.

I s-a oferit concurență serioasă de către Sander Pritsik (Rakvere OK, +2,59) care a câștigat argint și Timo Kudre (OK Peko, +4,24) care avea doar 18 ani. Lori Malsros (TAMD, 5.29) a fost prima care a mers fără medalie.

Unul dintre cele mai importante puncte din sezonul început a fost perioada de la 23 la 25 pentru naționala Estoniei. Etapele Cupei Mondiale vor avea loc la Foruma-Hanja și Cobija în februarie.

READ  Viitorul antrenor: Partea tristă a fotbalului din Viljandi este plecarea jucătorilor - Soccernet.ee