Arteta despre înfrângerea lui Arsenal: A fost cel mai prost meci al nostru din acest sezon fotbal

Arteta despre înfrângerea lui Arsenal: A fost cel mai prost meci al nostru din acest sezon  fotbal

Arsenal, care a fost lider în Premier League engleză în perioada Crăciunului, a obținut doar un punct din ultimele trei meciuri și a căzut pe locul patru.

În ultima zi a anului, Bukayo Saka a marcat în minutul cinci, când Arsenal a luat conducerea la Fulham, dar golul lui Raul Jiménez din minutul 29 și golul lui Bobby de Cordova Reid din minutul 60 au oferit gazdelor o victorie cu 2-1.

Fulham și-a încheiat seria de trei înfrângeri consecutive cu o victorie, în timp ce Arsenal are acum doar un punct din ultimele trei meciuri. În tabel, Arsenal ocupă locul patru cu 40 de puncte, iar Liverpool și Aston Villa sunt înainte cu două puncte.

Antrenorul lui Arsenal, Mikel Arteta, a spus după înfrângere: „O zi dureroasă și tristă. Nu am fost suficient de buni”. „Ceea ce s-a întâmplat astăzi nu trebuie să se mai întâmple. Pentru că dacă se va întâmpla din nou, nu vom avea niciodată șansa să realizăm ceea ce ne dorim. A fost cel mai prost joc al nostru din sezon. Ar fi fost o modalitate frumoasă de a încheia anul ca căpitan. ” Spaniolul a adăugat: „Este pe masă, dar acestea sunt diferențele”.

În cel de-al doilea meci de duminică, Tottenham Hotspur s-a impus cu oaspetele său Bournemouth cu 3-1, Papi Matar Sarr, Son Heung-min și Richarlison au marcat. Tottenham a adunat cu un punct mai puțin decât rivalul său Arsenal și ocupă locul cinci în clasament în urma lor.